رابطه ی عزت نفس و معذرت خواهی

 

در این مقاله قرار است رابطه ی عزت نفس و معذرت خواهی را بررسی کنیم.

معذرت خواهی به ویژه هنگامی که تقصیری ندارید، یک واکنش خودکار است  و به احتمال زیاد شما در این هفته بارها آن را گفته اید.اما باید در نظر داشت که معذرت خواهی بی موقع و بیش از خد نشان دهنده عزت نفس پایین است.در واقع رابطه ی عزت نفس و معذرت خواهی،رابطه ایی مستقیم است.

چرا (و چه وقت) نباید بگویید «معذرت میخواهم»؟

عذرخواهی بیش از حد برای چیزهایی که تسلط چندانی روی آنها ندارید، باعث می شود افراد کمتر به شما اهمیت بدهند.

چند نمونه از مواردی که نیازی به عذرخواهی ندارد عبارتند از عطسه کردن، ایستادن در راه شخصی ( هر دوی شما در یک جای شلوغ هستید و فضای کمی برای حرکت)، قطع شدن صحبت و غیره. این لیست بی پایان است

نتایج معذرت خواهی بیش از حد :

احترام شما از بین میرود

بورلی انگل روان درمانگر ،می گوید بیش از حد عذرخواهی کردن با تعارف تفاوت ندارد. شما ممکن است فکر کنید که خود را به عنوان یک فرد خوب و دلسوز نشان می دهید، اما در واقع این پیام را می دهید که شما اعتماد به نفس ندارید .

انگل هشدار می دهد: این حتی می تواند به نوع خاصی از افراد اجازه دهد که با شما بد رفتار کنند یا حتی از شما سو استفاده کنند.

 

تأثیر عذرخواهی های آینده را کاهش می دهد

اگر اکنون برای هر چیز کوچکی بگویید معذرت میخواهم بعداً عذرخواهی شما وزن کمتری خواهد داشت  برای موقعیت هایی که واقعا عذرخواهی صادقانه را لازم دارید.

این آزاردهنده است

همه ما در اطراف شخصی بوده ایم که دائماً عذرخواهی می کند. ما می فهمیم که آنها فقط سعی می کنند خوب باشند، اما اغلب حس خوبی به شما نمیدهند.چون نشان دهنده عزت نفس پایین شخص است.چون همانطور که میدانید رابطه ی عزت نفس و معذزت خواهی مستقیم است.

مطالعات نشان داد که گفتن متأسفم حتی هنگام رد عمدی شخص (یعنی لغو برنامه ها، قطع رابطه با کسی) می تواند باعث شود شخص مقابل بدتر شود یا مجبور به بخشش باشد.

این می تواند عزت نفس شما را کاهش دهد

بر اساس مطالعه ای که در مجله اروپایی روانشناسی اجتماعی منتشر شده است، عذرخواهی ممکن است فواید روانشناختی داشته باشد اما محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که حاضر به ابراز پشیمانی نبودند، علائم عزت نفس بیشتر، احساس قدرت (یا کنترل) و صداقت را نشان دادند.پس رابطه ی عزت نفس و معذرت خواهی،رابطه مستقیم است.

اگر می خواهید عذرخواهی را به دفعات کمتری کاهش دهید، تلاش و تمرین زیادی لازم است. در اینجا چند روش برای انجام آن آورده شده است.

بیشتر از خود آگاه باشید

اولین قدم در اینجا ارزیابی رفتارها و گرایش های خودتان است. آیا شما واقعاً شخصی هستید که بیش از حد عذرخواهی می کند؟ دانستن این مسئله به شما کمک می کند تا قبل از اینکه کلمات عذر خواهی گونه بگویید، با دقت شرایط را مشاهده کنید.

 

بدانید برای چه باید (و نباید) عذرخواهی کنید

اگر نتوانستید شرایط را کنترل کنید یا  یک اشتباه پیش پا افتاده رخ داد، نیازی به عذرخواهی نیست. اما اگر واقعاً مقصر بودید، خود را مسئول بدانید. اعتراف به اینکه اشتباه می کنید هرگز آسان نیست، اما می تواند روابط شما را تقویت کند و نشان دهد که از هوش هیجانی برخوردار هستند.

با گفتن “نه” راحت باشید

گفتن “نه” می تواند برای برخی ناخوشایند و ناراحت کننده باشد، اما می تواند یک روش بسیار موثر برای محافظت از وقت شما باشد. اگر در محل کار خود خیلی شلوغ هستید و همکاری از شما درخواست کمک میکند خیلی ساده بگویید نه الان نمیتوانم امیدوارم دفعه بعد بتوانم کمکت کنم.اینطوری نشان میدهید که عزت نفس بالایی دارید و به خودتان اهمیت میدهید چون رابطه ی عزت نفس و معذرت خواهی مستقیم است

عذر خواهی کردن همیشه بد نیست

برخی شرایط وجود دارد که یک عذرخواهی صادقانه می تواند مفید باشد.

برخی از انواع عذرخواهی ها می توانند بخشش، ترمیم روابط و حل خصومت را ایجاد کنند.

و اتفاقا نشان دهنده عزت نفس بالای شماست.

پس در این مقاله با بررسی رابطه ی عزت نفس و معذرت خواهی،متوجه شدیم که عذر خواهی بیش از حد نشان دهنده عزت نفس پایین است. اما اگر به جا و درست و صمیمانه باشد نشان دهنده عزت نفس بالای شماست.

گفتیم که عذر خواهی بیش از حد چه نتایج نامطلوبی را به همراه دارد.

و همینطور راهکار هایی ارائه شد برای اینکه اگر بیش از حد عذر خواهی میکنید بتوانید بر خودتان مسلط شوید.

امیدوارم که خواندن این مطلب به شما کمک کند که عزت نفس خود را بازیابید.

 

سخن پایانی

ممنونیم که سایت های لیدی باس را دنبال میکنید.امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

لینک دانلود مقاله:

رابطه عزت نفس و معذرت خواهی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *