چگونه با اعتماد بنفس باشیم

اعتماد بنفس چیست؟

در این مقاله به این موضوع که چگونه با اعتماد بنفس باشیم میپردازیم.اعتماد بنفس نوعی تفکر مثبت درباره خودمان و توانایی هایمان است.و زمانی که با مشکلات مواجه میشویم،اعتماد بنفس باعث میشود بهترین راه چاره را پیدا کنیم.

افراد بزرگی را دیده ایم که مشکل اعتماد بنفس دارند،اما این مهارت را نیز مثل مهارت های دیگر میتوان یادگرفت و آن زمان است که قوی تر میشوید و بر مشکلات خود غلبه میکنید.

 

چرا باید با اعتماد بنفس باشیم؟

اعتماد بنفس مسئله بسیار مهمی است که امروزه در تمام نقاط جهان درباره آن صحبت میکنند.

افرادی که تحصیلات و دانش خوبی دارند اما اعتماد بنفس آنها کم است موقعیت های شغلی خود را ممکن است خراب کنند،زیرا مهم ترین و اولین چیزی که انسان ها را جذب میکند داشتن اعتماد بنفس،شجاع و جسور بودن است.

پس سعی کنید این ویژگی را با تکرار و تمرین در خودتان افزایش دهید در غیر این صورت ممکن است موقعیت های بسیار خوب خود را خراب کنید و حسرت آنها را بخورید یا دیگران باعث ناراحتی شما بشوند و نتوانید چیزی بگویید.در ادامه به پاسخ سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم میرسید:

 

چگونه با اعتماد بنفس باشیم؟

 

۱-درست بایستید:

به ایستادن  و زبان بدن خود بسیار توجه کنید.اگر با سستی و شانه های افتاده شروع به صحبت کنید و نسبت به کاری که انجام میدهید عشق و علاقه ای ندارید یعنی اعتماد بنفس شما کافی نیست.

هنگام صحبت کردن صاف بایستید و سرتان را بالا بگیرید و با مخاطبان ارتباط چشمی برقرار کنید،این کار نه تنها حس خوب به مخاطب منتقل میکند بلکه باعث میشود شما نیز احساس اعتماد بنفس و قدرت کنید.

 

۲-لباس مناسب بپوشید:

برای اینکه بدانید چگونه با اعتماد بنفس باشیم باید لباس مناسب و ظاهر آراسته داشته باشید که در نتیجه اعتماد بنفس شما افزایش پیدا میکند و دیگران برای شما ارزش بیشتری قائل میشوند.

البته این نکته را در نظر بگیرید که آراستگی به معنای خریدن انبوهی لباس ارزان قیمت و هزینه های کلان دادن بابت لباس نیست و شما میتوانید چند دست لباس مناسب و فاخر بگیرید و استفاده کنید.

زمانی که لباس های خوب بپوشید احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

 

۳-جذاب وجسورانه صحبت کنید:

در پاسخ به سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم باید بگوییم:اگر نمیتوانید در جمع با صدای بلند و رسا صحبت کنید و از این موضوع احساس ترس و اضطراب دارید،از همین حالا باید روی اعتماد بنفس خود کار کنید.

هنگام سخنرانی کردن یا صحبت در جمع فامیل و دوستان اگر با صدای بلند،جسورانه و جذاب صحبت کنید نه تنها دیگران نسبت به حرف هایتان اشتیاق نشان میدهند،بلکه اعتما بنفس خودتان افزایش پیدا میکند و احساس خوبی خواهید داشت.

 

۴-مثبت فکر کنید:

نگاه کردن زندگی از دریچه مثبت و توجه نکردن به ابعاد منفی زندگی کار سختی است مخصوصا اگر به این روش عادت کرده باشید،اما مثبت فکر کردن باعث افزایش اعتماد بنفس در شما میشود و زمانی که دید بهتری داشته باشید صحبت های مثبت میزنید و اعتماد بنفستان افزایش پیدا میکند.

 

۵-توجه به مهارت های اجتماعی:

روابط از مهم ترین بخش های زندگی ما است،پس سعی کنید روابط خود را در گروه های مختلف اجتماعی گسترش دهید تا چیزای جدید یاد بگیرید و هم اعتماد بنفس رویارویی و صحبت کردن با همه قشر جامعه را داشته باشید.با استفاده از این روش مهارت های چگونه با اعتماد به نفس باشیم را یاد میگیرید.

۶-گذشته را فراموش کنید:

هر اتفاقی که دیروز،هفته پیش یا ماه و سال پیش افتاده به این معنی نیست که باز هم ادامه پیدا میکند.شما در زمان حال تصمیم میگیرید و توجه کردن به اتفاقات گذشته فایده ای ندارد.

مثلا اگر ۵ سال پیش اعتماد بنفس پایینی داشته اید دلیلی وجود ندارد که از این به بعد زندگی را هم با اعتماد بنفس پایین بگذرانید.

زمانی که شما تصمیم به تغییر در خودتان بگیرید،میتوانید اعتماد بنفس را در خودتا افزایش دهید و هیچ ارتباطی به گذشته ندارد.

 

۷-موسیقی شاد گوش کنید:

ممکن است پیش از جلسه کنکور و یا یک سمینار مهم که در آن سخنران هستید کمی احساس استرس داشته باشید.در این موقعیت موزیک شاد گوش دهید که تا حد ممکن استرس را از شما دور کند.

استفاده کردن از این روش ها پاسخ سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم را میدهند.

۸-چیزهای جدید را امتحان کنید:

زمانی که از نقطه امن خود بیرون می آیید،نه تنها وارد یک چالش جدید میشوید که تا به حال تجربه نکرده اید بلکه ترس شما از انجام دادن یک کار ناشناخته از بین میرود و در این حین چیزهای جدیدی هم یاد میگیرید.یکی دیگر از راه های رسیدن به پاسخ سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم،خارج شدن از نقطه امن است.

 

۹-با ترس رو به رو شوید:

رو به رو شدن با ترس اصلا کار ساده ای نیست اما نتیجه بسیار خوبی دارد که از خودتان راضی خواهید شد و به خود افتخار میکنید.

زمانی که آرام آرام با یکی از ترس های خود میجنگید و آن را از بین میبرید،اعتماد بنفستان ۱۰ پله افزایش میابد و نسبت به خودتان احساس رضایت خواهید داشت.

 

۱۰-خودت را با خودت مقایسه کن:

همیشه انسانس باهوش تر،پولدار تر و موفق تر از شما هست پس اگربخواهید خودتان را با بقیه مقایسه کنید احساس ترش و اضطراب بر شما غلبه میکند و کارایی مناسب را نخواهید داشت.

پس همیشه پیشرفت ها و موفقیت هایتان را با خودتان مقایسه کنید تا شاد تر،موفق تر و با اعتمادبنفس تر باشید.این مهارت باعث میشود در پاسخ به سوال چگونه با اعتمادبنفس باشیم کمک شایانی کند

۱۱-در ردیف جلو بنشینید:

اکثر مردم عادت دارند در جلسات یا سمینار ها در ردیف های عقب بنشینند زیرا دوست ندارند در معرض دید و توجه قرار بگیرند،به معنای دیگر اعتماد بنفس پایینی دارند.برای مقابله با این وضعیت سعی کنید در ردیف ای جلو بنشینید و با ترس خود مقابله کنید.

در پاسخ به سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم باید از نقطه امن خود خارج کنید و تجربیات جدید کسب نمایید.

 

۱۲-سپاسگزاری کنید:

به جای توجه کردن بر نقاط ضعف و اشتباهات خود لیستی از موفقیت هایتان و مهارت هایی که دارید بنویسید و هر روز از خداوند بابت آنها تشکر کنید.

 

۱۳-از دیگران تعریف کنید:

سعی کنید ویژگی ها و صفات خوب دیگران را به زبان بیاورید و از آنها تعریف کنید.این کار هم باعث انتقال دادن احساس خوب به دیگری میشود و هم خودتان صفات خود را در وجودتان میابید،همینطور فرد مقابل هم در پاسخ به تعریف های شما به ویژگی های خوبتان اشاره میکند.

در ادامه روش های دیگری برای اینکه چگونه با اعتماد بنفس باشیم را بیان کرده ایم.

۱۴-به صحبت های مردم اهمیت ندهید:

توجه کردن به نظرات مردم باعث کاهش پیدا کردن اعتماد بنفس در وجود شما میشود.

شما نیازی به تایید کسی ندارید،خودتان بهترین و عاقلانه ترین تصمیم را بگیرید و انجام دهید.زمانی که دیگران احساسات بدشان را به شما منتقل میکنند از انجام دادن اهدافتان دلسرد میشوید.

 

۱۵-در مقابل مکلمات چالش برانگیز سکوت نکنید:

یکی از راه هایی که برای پاسخ به سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم پیشنهاد میشود این است که زمانی که به صحبت های فردی پاسخ نمیدهید و میترسید که او ناراحت شود،این موضوع در ذهتان میماند و شما را آزار میدهد که چرا جواب آن فرد را ندادید.

هیچ کس علاقه ای به دعوا و مشاجره ندارد اما از حرف زدن نترسید و اگر مخالف هستید با اعتماد بنفس نظر خود را بیان کنید.

به یاد داشته باشید که بیشتر نتیجه های بزرگ و اتفاقات خوب در مکالمات دشوار بدست می آید و همیشه آخر این مکلمات بد تمام نمیشود.

 

۱۶-کاری که پشت گوش انداخته اید را انجام دهید:

کاری که خیلی وقت است از انجام دادن آن فرار کرده اید را در اولین فرصت انجام دهید و کنار بگذارید.این کار احساس خوبی به شما میدهد و اعتماد بنفس انجام دادن کارهای مشکل و سخت را پیدا میکنید.

 

سخن پایانی

در این مطلب از اهمیت اعتماد بنفس و لازمه آن در زندگی گفتیم و سپس در پاسخ به سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم راهکارهایی را توصیه کردیم که انجام دادن و تکرار دوباره آنها تاثیر فوق العاده ای در افزایش اعتماد بنفس و ایجاد حس خوب در افراد دارد.

شما چه روش هایی را برای پاسخ به سوال چگونه با اعتماد بنفس باشیم توصیه میکنید؟ چه روش هایی را امتحان کرده اید؟

امیدواریم مجموعه های لیدی باس درباره این موضوع به شما کمک شایانی کرده باشد.

لینک دانلود مقاله:

چگونه با اعتماد بنفس باشیم؟

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *