چگونه بر ترس از رانندگی غلبه کنیم

چگونه بر ترس از رانندگی غلبه کنیم

بسیاری از افراد میگویند علاقه ای به رانندگی ندارند. از اینکه پشت فرمان بنشینند و رانندگی کنند به شدت میترسند تا حدی که دچار استرس و اضطراب میشوند.

اگر شما هم این احساس را دارید دچار ترس از رانندگی شده اید و این مدل ترس بصورتی است که وقتی پشت فرمان یا اتومبیل در حال حرکت نشسته اید احساس میکنید که زندگیتان در خطر است. حتی در بعضی مواقع ممکن است دچار افزایش ضربان قلب،عرق کردن،نفس نفس زدن و شدت بیش از اندازه بشوید

اکنون زمان آن است که با ترس خود رو به رو شوید و هنگام رانندگی آسوده خاطر شوید.

 

۱-محیط آرام ایجاد کنید:

شما باید زمانی که پشت فرمان یا در کنار راننده مینشینید احساس آرامش و راحتی داشته باشید. پس باید فضا را برای خودتان طوری درست کنید که تا حد ممکن استرس را از شما دور کند.

برای این کار حتما از لباس و کفش های راحت استفاده کنید تا تعادل لازم را کسب کنید میتوانید آهنگ ملایم پخش کنید تا هم اضطراب شما را کم کند و هم صدای اتومبیل های دیگر را نشنوید و اگر داخل ماشین سرنشینان دیگر هستند از آنها بخواهید سر و صدا نکنند.خونسردی خودتان را به دست بیاورید و چندین نفس عمیق بکشید.

معمولا بوق های ممتد ماشین های دیگر که به شما میگویند سریع تر حرکت کنید در شما تنش و اضطراب ایجاد میکنند و باعث می شوند که هول شوید. در این مواقع که می دانید بوق ها به خاطر خطر های احتمالی نیست و برای سرعت عمل شماست آرام باشید و بدانید که اشکالی ندارد که دیگر ماشین ها منتظر بمانند تا مثلا از جای پارک خود بیرون بیایید یا از چراغ سبز راهنما عبور کنید .

۲-از جمله های مثبت استفاده کنید:

مثلا بگویید:

_ نیازی نیست کار خطرناک کنم تا استرس بگیرم اگر خروجی مورد نظر رو رد کردم میتوانم از خروجی بعدی به مقصد برسم و مشکلی هم ایجاد نمیشود.

_ رانندگی یک فعالیت روزمره است من با احتیاط به فعالیت روزانه ام میپردازم.

_من مسیرم را از ابتدا تا انتها مشخص کرده ام و میدانم باید کجا برم و چه زمانی مسیرم رو عوض کنم.

_نیازی نیست با سرعت حرکت کنم و اضطراب تصادف را داشته باشم. میتوانم به سمت راست برم و با آرامش به رانندگی ادامه بدهم.

 

۳-ترس هایتان را بنویسید:

با خودتان صادق باشید. هر چیزی که باعث ترس شما از رانندگی می شود را روی کاغذ بنویسید سپس آنها را مرور کنید. بعد از کمترین تا بیشترین رتبه بندی کنید.

این کار باعث میشود ترس هایتان را بشناسید و کم کم بر آنها تسلط پیدا کنید. اما در این مسیر صبور باشید.آرام حرکت کنید تا کنترل کردن موقعیت از دستتان خارج نشود. نوشتن تا حد زیادی از بار منفی که ذهن شما ترس را ایجاد کرده است مؤثر است.

۴-آرام آرام تمرین کنید:

برای غلبه بر ترس اصلا به خودتان سخت نگیرید زمانی که به مهارت های کافی رسیدید گام های کوچک برای غلبه بر ترس هایتان برارید:

_نشستن در خودرو تا زمان کسب کردن آرامش کامل چگونه بر ترس از رانندگی غلبه کنیم

_استارت زدن و نشستن در خودرو تا زمان آرام شدن

_رانندگی در محل زندگی خود

_رانندگی در یک مکان خلوت

_تمرین پارک کردن خودرو و گردش به چپ و راست در خیابان های خلوت

_تمرین کردن در خیابان های نزدیک خانه

_رانندگی در یک بزرگراه خلوت

_رانندگی در یک بزرگراه شلوغ

_تمرین کردن سبقت و تغییر مسیر

ـــنشستن در کنار راننده ای که به أن اعتماد دارید

ـــ در مواقع ترس هر جای ممکن از خیابان یا آزاد راهی که هستید و امکان توقف دارید باستید تا کمی آرام شوید آنگاه مجدد به مسیرتان ادامه دهید.

برای تسلط پیدا کردن به هر یک از موارد بالا لازم نیست ظرف مدت کوتاهی آنها را یاد بگیرید،شما فرصت زیادی دارید عجله نکنید. با حوصله باشید. تا زمانی که از مرحله قبلی مطمئن نشدین و تسلط لازم را کسب نکرده اید قدم بعدی را برندارید.

۵-با ترس مواجه شوید:

اگر دچار ترس از رانندگی باشید احتمالا زیاد شنیده اید که دیگران به شما میگویند باید با ترس هایتان مواجه شوید.قرار دادن خودتان در مقابل ترس بسیار مهم است مخصوصا زمانی که به دلیل ترس از اینکه دچار حمله عصبی شوید از رانندگی کردن خودداری میکنید.

چگونه بر ترس از رانندگی غلبه کنیم

۶-در کنار رانندگانی بنشینید که به آنها اعتماد دارید:

ممکن است با یک مشاور یا یک روان درمانگر دربار این ترس خود کار کنید. صحبت کردن راهی مهم برای ذهن شماست تا یاد بگیرد چطور با ترس کنار بیاید. این کار به شما اجازه می‌دهد تا درباره‌ی آنچه فراتر از ترس است فکر کنید.از مشاور خود انتظار نداشته باشید که نصیحتتان کند بسیاری از آنها فقط به صحبت های شما گوش میدهند و سوال میپرسند تا شما بتوانید با فکر پاسخ دهید و با ترس هایتان رو به رو شوید.

۷-از روان درمانی استفاده کنید:

اگر ترس از رانندگی در زندگیتان اختلال ایجاد کرده باید به فکر درمان روانی و دارویی باشید.

اگر مطمئن نیستید و نمیدانید که باید از چه کسی کمک بخواهید به دکترتان مراجعه کنید تا شما را به افراد حرفه‌ای و آموزش دیده معرفی کند.

 

سخن پایانی

در آخر بدانید که همه شما با هر میزان استرس و ترس از رانندگی میتوانید با آن مقابله کنید و این فعالیت روزانه را انجام دهید.

در این مقاله راهکارهایی برای مقابله با این ترس ارائه کردیم.

امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.

ممنونیم که مجموعه های لیدی باس را دنبال میکنید.

ذانلود مقاله:

چگونه بر ترس از رانندگی غلبه کنیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *