عوامل و دلایل پرخاشگری

 

با یک مطلب علمی و کاربردی راجب دلایل پرخاشگری در خدمت شما هستیم .

در این مقاله ما قصد داریم دلایل پرخاشگری را بررسی کنیم . هم دلایل فیزیکی و هم دلایل احساسی و هم دلایل محیطی را مطرح خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

وقتی هر روز شاهد خشونت زیاد در اطراف خود هستیم، ممکن است نتیجه بگیریم که افراد تمایل ذاتی، یا حتی غریزه، به پرخاشگری دارند. برخی از فلاسفه و روانشناسان مشهور استدلال کرده اند که اینچنین است. به عنوان مثال، فیلسوف مشهور توماس هابز این دیدگاه را اتخاذ کرد و معتقد بود که انسان به طور طبیعی شرور است و تنها جامعه می تواند گرایشات پرخاشگرانه او را محدود کند .

 

از طرف دیگر، ژان ژاک روسو مثبت تر بود. وی معتقد بود که انسان ها به طور طبیعی موجوداتی نرم و ملایم هستند. فقط به این دلیل پرخاشگر هستند که جامعه به انها چنین می آموزد

 

سیگموند فروید، روانشناس تأثیرگذار، که فاجعه جنگ جهانی اول را که در آن میلیونها نفر از هموطنانش قتل عام شده بودند، زندگی کرد، استدلال کرد که اگرچه مردم غریزه زندگی دارند، اما آنها غریزه مرگ نیز دارند .انگیزه ای برای تخریب خود و دیگران

 

اشکال پرخاشگری

پرخاشگری می تواند انواع مختلفی داشته باشد، از جمله :

جسمی
کلامی
ذهنی
عاطفی

دلایل پرخاشگری و عوامل دخیل در آن

نقش محیط

 

نحوه پرورش شما ممکن است از دلایل پرخاشگری باشد . ازمایش بندورا یک روانشناس معروف نشان داد که بچه ها پرخاشگری را با نگاه کردن به افراد بزرگسال میاموزند . پس در معرض افراد پرخاشگر بون یا تماشای برنامه های تلوزیونی یا سرگرمی های پرخاشگرانه ، میتواند از دلایل پرخاشگری باشد.

همچنین گرما یکی از دلایل پرخاشگری در افراد است . مطالعات نشان میدهد که جرم و جنایت و خشونت در مناطق گرمسیر بیشتر از مناطق سردسیر است . همچینین روزهای گرم سال افراد پرخاشگر تر هستند . تصادفات و درگیری ها بیستر است.

نقش زیست شناسی در پرخاشگری

 

پرخاشگری تا حد زیادی توسط ناحیه ایی در قسمت قدیمی مغز معروف به آمیگدالا کنترل می شود آمیگدالا نواحی مغزی است که مسئول تنظیم تصورات و واکنشهای ما نسبت به پرخاشگری و ترس است. آمیگدالا با سایر سیستم های بدن مرتبط با ترس ارتباط دارد، از جمله سیستم عصبی سمپاتیک، واکنش های صورت، پردازش بوها و انتشار انتقال دهنده عصبی

 

اگرچه آمیگدالا به ما کمک می کند خطر را درک کرده و به آن واکنش نشان دهیم و این ممکن است ما را به سمت پرخاشگری سوق دهد، اما قسمتهای دیگر مغز برای کنترل و مهار تمایلات پرخاشگرانه ما عمل می کنند. یک مکانیسم که به ما کمک می کند احساسات منفی و پرخاشگری خود را کنترل کنیم، ارتباط عصبی بین آمیگدالا و مناطق قشر پیشانی است

 

قشر پیشانی در واقع یک مرکز کنترل برای پرخاشگری است که وقتی فعال شود، ما قادر به کنترل تکانه های تهاجمی خود هستیم. تحقیقات نشان داده است که این قشر مغز در قاتلان و زندانیان محکوم به اعدام کمتر فعال است، و این نشان می دهد که جرم و خشونت ممکن است حداقل تا حدی ناشی از عدم موفقیت یا کاهش توانایی در تنظیم احساسات باشد. پس کارکرد نامناسب امیگدالا و قشر پیشانی از دلایل پرخاشگری در برخی افراد است.

 

هورمون های تستوسترون و سروتونین بر روی پرخاشگری تأثیر می گذارند

 

هورمون ها نیز در ایجاد پرخاشگری مهم هستند. مهمترین مورد در این زمینه هورمون جنسی مردانه تستوسترون است که با افزایش پرخاشگری هم در حیوانات و هم در انسان همراه است. تحقیقات انجام شده بر روی انواع حیوانات ارتباط قوی بین سطح تستوسترون و پرخاشگری را نشان داده است. به نظر می رسد این رابطه در بین انسان ها نسبت به حیوانات ضعیف تر است، اما هنوز هم قابل توجه است.پس میزان بالای تستسترون چه در زنها چه مردها از دلایل پرخاشگری برخی افراد است.

نوشیدن الکل پرخاشگری را افزایش می دهد

 

شاید جای تعجب نداشته باشد، تحقیقات نشان داده است که مصرف الکل باعث افزایش پرخاشگری می شود. در واقع، مصرف بیش از حد الکل در اکثر جرایم خشن، از جمله تجاوز و قتل دخیل است  شواهد کاملاً واضح است، هم از طریق  تحقیقات همبستگی و هم از آزمایشاتی که در آن شرکت کنندگان به طور تصادفی ،مصرف یا عدم مصرف الکل داشته اند، مشخص شد که الکل احتمال واکنش تهاجمی افراد را افزایش می دهد . این مطلب راجب مصرف مواد و قرص های روان گردان هم صادق است.مصرف الکل،دارو های روان گردان،مواد مخدر یا محرک از دلایل پرخاشگری است.

 

احساسات منفی باعث پرخاشگری می شوند

 

اگر بخواهید اوقات پرخاشگری خود را به یاد بیاورید، احتمالاً میبینید که بسیاری از آنها هنگام عصبانیت، بدخلقی، خستگی، درد، بیمار یا ناامیدی رخ داده اند.  وقتی احساسات منفی را تجربه می کنیم، بیشتر احتمال دارد که دست به پرخاشگری بزنیم. وقتی احساس بیماری می کنیم، وقتی در امتحان نمره ضعیف می گیریم یا ماشین ما روشن نمی شود ، به طور کلی وقتی عصبانی و ناامید هستیم و و افکار و احساسات ناخوشایند زیادی داریم دست به پرخاشگری میزنیم .

 

یک احساس منفی که باعث خشونت میشود ناامیدی است ناامیدی زمانی رخ می دهد که اگر احساس کنیم اهداف مهمی را که برای خود تعیین کرده ایم به دست نمی آوریم. وقتی کامپیوتر در حین نوشتن مقاله مهم، خراب می شود، وقتی احساس می کنیم روابط اجتماعی ما خوب پیش نمی رود، یا وقتی کار مدرسه و دانشگاه عقب است، ناامید می شویم. اینکه چقدر احساس ناامیدی می کنیم نیز در میزان پرخاشگری مهم است .

 

اگرچه ناامیدی دلیل مهمی در بروز پرخاشگری است احساسات دیگری نیز وجود دارد. در واقع، هر چیزی که منجر به ناراحتی یا احساسات منفی شود، می تواند پرخاشگری را افزایش دهد. به عنوان مثال درد

را در نظر بگیرید . وقتی شما دندان درد دارید چقدر نسبت به مواقع دیگر تحریک پذیر هستید ؟

وقتی در سوگ عزیزی هستید چطور ؟ کم پیش نیامده افرادی که در مراسم ختم عزیزانشان دعوا به راه میاندازند.

 

در این مطلب ما به سه مورد از دلایل پرخاشگری پرداختیم و هرکدام را به اختصار توضیح دادیم .

لینک دانلود مقاله:

عوامل و دلایل پرخاشگری

امیدوارم از این مطلب استفاده کنید . سایت های لیدی باس

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *