چگونه خشم خود را کنترل کنیم

خشم یک احساس طبیعی و مثبت است که به شما کمک میکند از خود محافظت کنید . چه در خانه باشید چه در محل کار چه در یک رابطه . زمانی مشکل ساز میشود که منجر به درگیری ، پرخاشگری  یا طغیان شود .

کنترل خشم به شما کمک میکند کاری نکنید یا حرفی نزنید که بعدا پشیمان شوید . قبل از اینکه عصبانیت تشدید شود ، می توانید از استراتژی های خاصی برای کنترل خشم استفاده کنید .

من اینجا هستم تا این استراتژی ها را با شما در میان بگذارم تا راحت تر خشم خود را کنترل کنید پس ادامه مطلب را با دقت زیادی بخوانید .

شمارش معکوس

شمارش معکوس تا ۱۰ . اگر واقعاً عصبانی هستید، از ۱۰۰ شروع کنید.  زمانی که در حال شمردن هستید ، ضربان قلب شما کند می شود و احتمالاً عصبانیت شما فروکش می کند .

 

کمی نفس بکش

وقتی عصبانی هستید تنفس شما کم عمق می شود و سرعت می گیرد . با کشیدن نفس های آرام و عمیق از بینی و بازدم از دهان برای چند لحظه، این روند را معکوس کنید .

 

برو دور بزن

 

فعالیت بدنی می تواند به آرامش اعصاب شما و کاهش عصبانیت کمک کند . به پیاده روی بروید، دوچرخه سواری کنید یا چند متر راه بروید . هر چیزی که باعث پمپاژ حون به اندام شما شود ، برای ذهن و بدن شما مفید است .

 

یک جمله را تکرار کنید

کلمه یا عبارتی پیدا کنید که به شما کمک کند تا آرام شوید و دوباره تمرکز کنید. وقتی ناراحت هستید این جمله ها را بارها و بارها برای خود تکرار کنید. آروم باش، راحت باش و همه چی درست میشه .

 

فرار ذهنی

به یک اتاق آرام بروید، چشمان خود را ببندید و در یک صحنه آرامش بخش، خود را تجسم کنید. روی جزئیات در صحنه خیالی تمرکز کنید آب چه رنگی است؟ ارتفاع کوهها چقدر است؟ صدای جیرجیرک چه صدایی دارد؟ این عمل می تواند به شما کمک کند تا در میان عصبانیت آرامش پیدا کنید .

 آهنگ گوش کنید

بگذارید موسیقی شما را از احساساتتان دور کند. هدفون بگذارید یا به ماشین خود بروید . موسیقی مورد علاقه خود را کم کنید و صدای خشم خود را به صدا درآورید تا خسته شوید .

 

دیگه صحبت نکن

وقتی که عصبانی هستید ، ممکن است وسوسه شوید و هر چیزی که به ذهنتان میرسد به زبان بیاورید ، اما بیشتر از اینکه به نفع شما باشد، آسیب می بینید. وانمود کنید که لب هایتان را چسب بسته اند، درست مثل بچگی . سکوت کردن به شما فرصت می دهد تا افکار خود را جمع آوری کنید .

 

وقت تلف کنید

به خودتان استراحت دهید. دور از دیگران بنشینید. در این زمان آرام می توانید رویدادها را پردازش کرده و احساسات خود را به حالت خنثی برگردانید. حتی ممکن است این زمان دوری از دیگران بسیار مفید باشد که بخواهید آن را در برنامه روزمره خود قرار دهید .

 

اقدام به کاری کنید

انرژی عصبانیت خود را مهار کنید. برای یک مقام رسمی یادداشت بنویسید. کار خوبی برای شخص دیگری انجام دهید. انرژی و احساسات خود را در چیزی سالم و پربار بریزید .

 

در ژورنال خود بنویسید

آنچه را که نمی توانید بگویید، شاید بتوانید بنویسید. آنچه را که احساس می کنید و چگونگی پاسخ دادن به آن را یادداشت کنید. پردازش وقایع از طریق کلمه  می تواند به شما در به دست اوردن آرامش و ارزیابی مجدد وقایع کمک کند .

 

فوری ترین راه حل را پیدا کنید

اگر از اینکه فرزند شما قبل از بیرون رفتن اتاقش را بهم ریخته عصبانی شدید،در اتاقش را ببندید. به همین راحتی. منبع عصبانیت را از دید خود دور کنید تا راحت تر راجبش تصمیم بگیرید .

 

پاسخ خود را تکرار کنید

با تکرار آنچه می خواهید بگویید یا بزرگترین مشکلی که در آینده با آن برخورد خواهید کرد، از طغیان جلوگیری کنید. این تمرین به شما فرصت می دهد تا چندین راه حل پیدا کنید قبل از اینکه چیز غیر منتظره ایی شما را بهم بریزد .

 

علامت توقف را تصویر کنید

نماد جهانی برای متوقف کردن می تواند در هنگام عصبانیت به شما کمک کند تا آرام شوید. این روش سریع به شما کمک میکند نیاز به توقف را درک کنید نیاز به توقف خود، اقدامات خود و دور شدن از ان لحظه عصبانیت .

 

روال خود را تغییر دهید

اگر رفت و آمد آهسته شما در محل کار قبل از اینکه قهوه بخورید باعث عصبانیت شما می شود، مسیر جدیدی پیدا کنید. گزینه هایی را در نظر بگیرید که ممکن است بیشتر طول بکشد اما در آخر کمتر ناراحت شوید . هدف ما در اینجا فقط کنترل خشم است .

 

با یک دوست صحبت کنید

در حوادثی که باعث عصبانیت شما شده است،  با گفتگو با یک دوست قابل اعتماد و حامی که احتمالاً می تواند دیدگاه جدیدی ارائه دهد، به خود کمک کنید تا آنچه اتفاق افتاده است را پردازش کنید .

 

خنده

هیچ چیز مانند یک روحیه خوب برای کنترل خشم خوب نیست . حتما شنیدید که خنده بر هر درد بی درمان دواست . اینجا هم همین است . اگر موضوعی شما را عصبانی میکند سعی کنید یک شوژه خنده دار در آن موضوع پیدا کنید .

 

سپاسگزاری را تمرین کنید

وقتی احساس میکنید همه چیز اشتباه است، لحظه ای به آنچه درست است متمرکز شوید. درک اینکه چقدر چیزهای خوب در زندگی خود دارید می تواند به شما کمک کند تا کنترل خشم داشته باشید و شرایط را برگردانید .

 

یک تایمر تنظیم کنید

اولین چیزی که هنگام عصبانیت به ذهن شما خطور می کند چیزی نیست که باید بگویید. قبل از پاسخ دادن زمان مشخصی به خود اختصاص دهید. این زمان به شما کمک می کند تا آرامتر باشید

 

یک نامه بنویس

برای شخصی که شما را عصبانی کرده نامه یا نامه ای بنویسید. سپس، آن را حذف کنید .

در نامه هرطوری که دوست دارید و شما را اران=م میکند با ان شخص برخورد کنید . مهم نیست که در واقعیت نمیتوانید ان کارها را انجام دهید . این نامه فقط برای شماست هرچیزی که میخواهید در ان بنویسید . قرار نیست کسی آن را بخواند صرفا یک راهکار برای کنترل خشم شماست .

 

تصور کنید آنها را می بخشید

شجاعت یافتن برای بخشیدن شخصی که به شما ظلم کرده است مهارت عاطفی زیادی را می طلبد. اگر نمی توانید تا این حد پیش بروید، حداقل می توانید تصور کنید که آنها را می بخشید و ببینید  خشم شما چه تغییری میکند . اگر حس کردید خشمتان کم شد انوقت تصمیم بگیرید که برای ارامش خودتان این کار را میکنید یا نه .

 

همدلی را تمرین کنید

سعی کنید در کفش طرف مقابل قدم بزنید و وضعیت را از دید او ببینید. وقتی داستان را تعریف می کنید یا حوادث را آنطور که آنها می بینند دوباره تجربه می کنید، ممکن است درک جدیدی پیدا کنید و عصبانی نشوید یا عصبانیت شما کمتر شود .

 

عصبانیت خود را ابراز کنید

مشکلی نیست که بگویید چه احساسی دارید، به شرطی که از راه درست آن را بگویید. از یک دوست معتمد یا یک روانشناس بخواهید تا به شما کمک کندیک پاسخ آرام بدهید . طغیان مشکلی را حل نمی کند، اما گفتگوی بالغانه می تواند به کاهش استرس و کاهش خشم کمک کند. همچنین ممکن است از مشکلات آینده جلوگیری کند.

 

یک کانال خلاقانه پیدا کنید

خشم خود را به یک تولید ملموس تبدیل کنید. نقاشی، باغبانی یا شعر نوشتن را در هنگام ناراحتی در نظر بگیرید. احساسات ، محرک قدرتمندی برای افراد خلاق هستند. از ان برای کاهش عصبانیت استفاده کنید .

 

سخن آخر

خشم یک احساس عادی است که هر کس گهگاهی آن را تجربه می کند. با این حال، اگر متوجه شدید عصبانیت شما به پرخاشگری یا طغیان تبدیل می شود، باید راه های سالم برای مقابله با خشم پیدا کنید.

اگر این نکات کمکی نکرد، صحبت با پزشک خود را در نظر بگیرید. یک متخصص بهداشت روان یا یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا روی عوامل اساسی که ممکن است در خشم و سایر مسائل عاطفی شما نقش داشته باشند، کار کنید .

لینک دانلود مقاله:

چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

سایت های لیدی باس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *