آیا من یک فرد منفعل پرخاشگر هستم ؟

منفعل پرخاشگر به چه کسی میگویند ؟

پرخاشگری یک رفتار غریزی برای بروز خشم است ، که منجر به بقای ما میشود . پرخاشگری دو گونه ی منفعل و تهاجمی دارد . در این مطلب راجب ویژگی های افراد منفعل پرخاشگر صحبت میکنیم . با ما همراه باشید .

۱ـ اگر شما یک فرد منفعل پرخاشگر را ببینید در ظاهر  بسیار مودب و خوش برخورد است . و در آغاز برخورد ، هیچ علائمی از پرخاشگری ندارد . برعکس بسیار ارام و حرف گوش کن است . این افراد خشمشان را سرکوب میکنند .

۲ـ خواسته هایشان را واضح و شفاف بیان نمیکنند . اگر از چیزی ناراضی باشند مطرح نمیکنند .

۳ـ اکثر اوقات در حال غر زدن و نق نق کردن هستند در حالی که رو در رو چیزی نمیگویند و این رفتار ها را فقط پشت سر انجام میدهند .

۴ـ حسود اند . افراد پرخاشگر منفعل ، به موفقیت های دیگران حسادت میکنند . و چشم دیدن موفقیت بقیه را ندارند .

۵ـ با طعنه و کنایه صحبت میکنند چون نمیتوانند حرفشان را مستقیم بیان کنند .

۶ـ سعی میکنند از پشت سر به بقیه آسیب بزنند . اگر از کسی ناراحت شوند برای آسیب زدن به او نقشه میکشند . و میخواهند با اذیت کردن آن فرد از او انتقام بگیرند .

۷ـ تحسین و تشویق دیگران برایشان سخت است . حتی اگر مجبور شوند از شما تعریف کنند ،ِ طوری صحبت میکنند که شاد و پشیمان میشوید . مثلا میگویند غذات خوشمزه شده . قبلا اصن اشپزی بلد نبودی .

۸ـ در عوض دیگران را مسخره میکنند و موفقیت هایشان را کوچک میشمارند .

۹ـ اگر کاری را به انها بسپارید بهانه میاورند و از زیر کار در میروند . در حالی که رو در رو به شما میگویند چشم اما در باطن بر این باورند که شما از انها سواستفاده میکنید .

حالا چند نمونه مثال برای شما میزنیم تا بیشتر متوجه پرخاشگری منفعل ،‌ در محیط های مختلف شوید .

مثلا اقایی که در مهمانی از رفتار کسی ناراحت میشود . اما اصلا به روی خودش نمیاورد و هیچ کس متوجه ناراحتی او نمیشود . اما به محض اینکه مهمانی تمام میشود و انها در ماشین میشینند که به خانه بروند ، شروع میکند به غر زدن به همسرش و بهانه گرفتن از او .

یا خانومی که احساس میکند همسرش به حد کافی به او توجه نمیکند اما هیچ حرفی به همسرش نمیزند . در عوض بر سر اتفاقات ریز و درشت دیگر از او بهانه میگیرد . مثلا میگوید چرا مادرت به من اینجوری گفت ؟ چرا اون روز کاری که گفتم نکردی ؟ و … در مقابل این فرد حتی اگر تمام مسائلی که از آنها رضایت ندارد را هم حل کنید باز هم چیز دیگری برای غر زدن پیدا میکند چون ناراحتی او از جای دیگریست .

یا مثلا نوجوانی که از دست معلم یا ناظمش ناراحت میشود ٬ اما در ظاهر هیچ ابراز خشم و ناراحتی نمیکند

ولی لاستیک ماشین معلمش را پنچر میکند .

زنی که از همسرش ناراحت است چون موقعی که صحبت میکرده با دقت به حرف هایش گوش نداده ، اما از برقراری رابطه جنسی با او امتناع میکند .

ابراز خشم در یک شخص منفعل پرخاشگر مخفیانه و انتقام جویانه است . زیرا این افراد کینه توز اند . ناراحتی ها را به خاطر میسپارند و به دنبال انتقام و ضربه زدن هستند .

شناسایی این افراد معمولا کار راحتی نیست . چون ظاهر ارام و موجهی دارند . شناخت عمیق از انها میتواند تا حدودی کمک کننده باشد .

اما به طور کل وقتی شخصی تقریبا هیچوقت  به شما اعتراض نمیکند ٬ ابراز ناراحتی نمیکند ٬ چهره اش چیزی از ناراحتی را نشان نمیدهد ٬ معمولا ساکت است و در خودش میریزد احتمالا منفعل پرخاشگر است .

در برخورد با این ادم ها بسیار مراقب باشید باشید چون ممکن است به شما اسیب های جدی بزنند . و شما هرگز متوجه نشوید که چطور و از کجا بوده است .

در این مقاله سعی شد به صورت کوتاه و مختصر راجب ویژگی های یک فرد منفعل پرخاشگر توضیح داده شود.

نه ویژگی اصلی این افراد به همراه مثال هایی از دنیای بیرون اورده شد که به شما در شناسایی این اشخاص کمک خواهد کرد .

اگر حس میکنید شما یک فرد منفعل پرخاشگر هستید از همین امروز تصمیم بگیرید که این ویژگی را کنار گداشته و در صدد حل آن باشید .

برای این کار میتوانید از یک تراپیست کمک بگیرید تا با شناسایی ریشه های این رفتار در شما ، کمک کند آنها را ترک کنید و خشم خود را سالم بروز دهید .

سایت های لیدی باس تقدیم میکند .

لینک دانلود مقاله:

آیا من یک فرد منفعل پرخاشگر هستم؟

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *