آنگلا مرکل زنی که با صبر کردن نخست وزیر آلمان شد

 

حتی اگر یک بار اخبار دیده باشید. یا حتی مستند های مربوط به سیاست را تماشا کرده باشید. حتما تصویر زنی که موهای کوتاه بلوند دارد. کمی کوتاه قد و همیشه کت های خسته کننده به تن میکند را دیده اید.

اگر این یک بار بشود دو بار ،حتما نامش را هم میدانید. آنگلا مرکل، صدر عظم آلمان. صدر اعظمی که نه تنها به خاطر خدماتی که به کشورش ارائه داد بین آلمانی ها محبوب است. بلکه به نمادی از یک زن پر جرات تبدیل شده. خانم های زیادی از سراسر دنیا او را به عنوان یک الگو میبینند.

انگلا یک مهاجر بود. با این که در آلمان غربی به دنیا امده بود اما به واسطه پدر کشیشش به آلمان شرقی رفته بود. اگر که درباره این که چرا این موضوع مهم است اطلاعی ندارید باید بهتون بگویم که آلمان شرقی دولتی کاملا کمونیست داشت. آنگلا هم اولین رهبر آلمان متحد است که در آلمان شرقی رشد کرده است.

در دانشگاه هم رشته شیمی و فیزیک خواند. کم تر کسی فکر میکرد زنی با این مشخصات بتواند به کرسی صدراعظمی آلمان دست پیدا کند. از آن مهم تر این که این کرسی را به مدت ۱۲ سال حفظ کند.

اما انگلا توانست. حتی با وجود این که به خاطر طلاق گرفتن از همسر اولش سال ها تحت فشار حتی هم حزبی های خود بود.

اگر بخواهیم داستان این زنی که در تاریخ به عنوان سنبل قدرت به او نگاه میکنند بگویم از کار خسته کننده اش شروع میکنم.

برای ده سال تنها زنی بود که در بخش شیمی اکادمی علوم المان شرقی کار میکرد. و اگر بهتون بگم که در ان زمان چشم اندازش این بود که بعد از ۶۰ سالگی به کالیفرنیا مهاجرت کند قطعا باور نخواهید کرد. چرا که در المان شرقی شهروندان نمیتوانستند، تا قبل از ۶۰ سالگی مگر با دوندگی های سنگین از کشور خارج بشوند.

حتی زمانی که سفر به آلمان غربی آزاد شد. مرکل به جای این که همراه با مردم هیجان زده به سمت دیوار برلین برود، به خانه رفت تا فردا به موقع سرکار حاضر شود.

زمانی که روابط این دو آلمان به هم نزدیک تر شد که در نهایت باعث فروپاشی دیوار آلمان شد. مرکل به یک دفتر روزنامه رفته بود تا فعالیت اجتماعی داشته باشد. کارش در این دفتر نصب کردن کامپیوترهایی بود که از المان غربی برای این رسانه اورده بودند. یکی از ساده ترین و کم ترین کارهای سازمان را به او سپرده بودند.

اما آنگلا با زندگی کردن در یک کشور کمونیست صبر کردن و کار سخت را خوب یاد گرفته بود. همین هم باعث شد بتواند خیلی ارام و بدون این که مسیر رشدش سر و صدا به پا کند به جایگاه صدراعظمی آلمان برسد.

تا زمانی که به طور رسمی از طرف حزبش به عنوان نماینده انتخابات معرفی نشود، بسیاری از المانی ها اصلا اسم او را به عنوان سیاستمدار نشنیده بودند.

حتی با این که در اولین تجربه اش به عنوان وزیر زنان و جوانان، به شدت از سمت صدر اعظم مورد تحقیر واقع شد. در واقع مردی که در ان زمان قدرت شماره یک المان بود او را با خود به سفرهای خارجی میبرد و در برابر سیستمداران کشور های خارجی  به عنوان یک موجود عجیب و غریب از المان شرقی نمایشش میداد. حتی او را بی توجه به جایگاه سیاسی اش با کمی تصغیر دخترم صدا میکرد.

اما همین زمان مرکل به جای این که کلا بیخیال مسیر سیاسی شود. توانسته بود احترامی بی نظیر را در وزارتخانه خودش از سوی کارمندان وزارتخانه اش به دست بیاورد. چرا که همیشه با صبر و تحلیل گری مسائل را بررسی میکرد. عموما نظراتش را زمانی اعمال میکرد که مطمئن باشد، کار درست پیش میرود. همین هم باعث شده بود کارمندانش نسبت به او احترام قائل باشند.

 

مرکل هر مرحله ای که پیش میرفت، دانش اموز بهتری میشد. با این که از نظر سیاسی دیدگاهش با توجه به محیط کمونیست شکل گرفته بود. همیشه و در تمام مواقع مشغول یاد گرفتن بود. در واقع انگلا مرکل مفهومی به نام دموکراتیک را یاد گرفت. آن قدر تمرین میکرد تا حدی که چند بار در طی سخنرانی هایش به اشتباه خودش را از المان غربی خواند. اما همین تلاش او باعث شد بتواند تمام قد بین سیاستمداران آلمان غربی و سیاستمدارهای خارجی ظاهر شود.

 

مرکل در هیچ یک از قدم هایش نترسید. کاملا صبورانه پیش میرفت. او از همان اوایل کارش در دولت متوجه شده بود که قدرت را میخواهد. سال ها پرجرات و با صبر زیاد جلو رفت. تا این که در  ۲۰۰۵ اولین نخست وزیر زن آلمان متحد سوگند خورد.

حتی تا شب اعلام نتایج هم کسی به این که مرکل بتواند رای بیاورد فکر نمیکرد. با این که نتایج بسیار نزدیک بود اما حزب مخالف او جلو تر بود. حتی چهره همیشه ارام خود انگلا هم در شب اعلام نتایج رنگ پریده بود.

اما همان زنی که کاری بسیار خسته کننده در اکادمی علو یک کشور کمونیست داشت. همان زنی که به عنوان یک وزیر از طرف صدراعظم کشور خودش تحقیر شده بود. زنی که برای سال ها یک سیاستمدار نامرئی بود. با جرات بالا و صبر زیادش توانست یکی از قدرتمند زنان جهان باشد.

الان بسیاری از مردم به مرکل به عنوان یک الگو نگاه میکنند. زنی که با جرات پیش رفت. زمانی که تمام اروپا در بحران اقتصادی بودند. کم ترین نرخ بیکاری را برای آلمان حفظ کرد.

لحظه ای به این فکر کنید که اگر آنگلا مرکل جرات نمیکرد وارد دفتر روزنامه شود. یا اگر از تحقیر شدن میترسید آیا حالا آلمان یکی از ۴ قدرت اقتصادی برتر دنیا بود؟

پر جرات بودن یک خانم میتواند کلا مسیر یک کشور را عوض کند.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *