همه چیز درباره بادی لنگویج

همه چیز درباره بادی لنگویج

بدون شک زمانی که درباره ارتباطات صحبت میکنیم ذهن بیشتر افراد به سمت ارتباط کلامی میرود،اما باید به این موضوع نیز توجه داشت که علاوه بر این نوع ارتباط،ارتباطات غیرکلامی یا بادی لنگویج هم هستند که بسیار اهمیت دارند.

رفتارهای غیرکلامی میتوانند بصورت عمد یا غیر عمد در افراد نمایان شوند و ارتباطات غیر کلامی نسبت به کلامی اطلاعات بیشتری را به مخاطب انتقال میدهند.

نوع دیگر از ارتباط کلامی،زبان بدن یا بادی لنگویج(body language)است.

زبان بدن(body language)چیست؟

بادی لنگویج یا زبان بدن همان ارتباطات غیر کلامی است که پیام های بیشتری را به مخاطب انتقال میدهد.

نوع نشستن و ایستادن،تن صدا،حالت چهره،تکان دادن پا و تماس چشمی از جمله بادی لنگویج شما محسوب میشود که احساسات واقعی شما را منتقل میکند زیرا اکثر مواقع نسبت به رفتارهای غیرکلامی خود آگاه نیستیم.

ترس،اضطراب،ناراحتی،بی حوصلگی و … تا حد زیادی در زبان بدن شما نمایان است.مثلا فردی که دروغ میگوید نمیتواند ارتباط چشمی زیاد و طولانی داشته باشد،حتی ممکن است دست خود را جلوی دهانش بگیرد.

کاربرد بادی لنگویج در روزمره

زبان بدن از مهم ترین مهارت هایی است که در زندگی روزمره،تربیت فرزندان،روابط زناشویی،محل کار و …بدون اینکه متوجه باشیم مورد استفاده قرار میگیرد،پس آموزش این مهارت و تسلط بر آن بسیار مهم بوده و در روابط نقش زیادی دارد.

 

بادی لنگویج شامل چه بخش هایی میشود؟

۱-حالت صورت

یکی از اجزای آشکار در زبان بدن حالت صورت شما است.

تمام احساسات درونی فرد مثل ترس،غم،اضطراب،بی حوصلگی و …بدون اینکه فرد کلامی صحبت کند در چهره اش نمایان میشود و بیان کننده حس و حال او است.

 

۲-تماس چشمی

ارتباط چشمی هم از مهم ترین بخش های زبان بدن فرد محسوب میشود و احساسات تنفر،عشق، غم و …را در فرد آشکار میکند.مثلا زمانی که در حال گفتگو با فردی هستید،باید ارتباط چشمی طولانی داشته باشید(البته نه اینکه زل بزنید) تا فرد متوجه شود که به سخنانش توجه میکنید.

 

۳-اشارات و ژست ها

نوع نشستن شما،حرکات دست و پا اطلاعات زیادی را به مخاطب منتقل میکند.مثلا زمانی که فرد اضطراب دارد و ذهنش مشغول است پاهایش را تکان میدهد و یا با چیزی در دستانش یا انگشتانش بازی میکند.

۴-لحن صحبت

فقط گفتن کلمات و جملات ملاک نیست،بلکه افراد پیش از توجه به صحبت های شما تحت تاثیر نوع گفتار و لحن شما قرار میگیرند.

۵-فاصله افراد ومحیط اطراف

برخی از افراد از دور بودن و یا نزدیک بودن با دیگران هنگام صحبت کردن احساس رضایت نمیکنند.پس فاصله بین افراد و محیط بستگی به نوع ارتباط آنها و صمیمت حاکم میان افراد دارد.

بادی لنگویج در تشخیص چه موضوعاتی به ما کمک میکند؟

 

تشخیص دادن احساس افراد

زمانی که نسبت به مهارت بادی لنگویج آگاه باشیم میتوانیم متوجه احساسات افراد نسبت به خودمان،افکارمان و حرف هایمان باشیم و در نتیجه از استراتژی های مناسب استفاده کنیم.

این موضوع در محل کار،جلسات کاری مهم و روابط خانوادگی بسیار اهمیت دارد.

 

تشخیص ترس و اضطراب

اگر ترس و اضطراب فرد بسیار شدید باشد توسط همه افراد قابل تشخیص است.مثلا شخصی که نسبت به موضوعی ترس و اضطراب دارد دچار رنگ پریدگی بوده و بی قرار است.

 

پیش بینی رفتار دیگران

تسلط در زمینه بادی لنگویج به شما کمک میکند تا نسبت به زبان بدن دیگران آگاه شوید و رفتار های آنها را پیش بینی کنید،در نتیجه شما نیز راهکار و تکنیک های خود را بکار میبرید.

 

 

هر رفتار نشان دهنده چیست؟

  • دست (از مچ تا سر انگشتان)

 

۱-محکم دست دادن:

برخی افراد هنگام دست دادن دستش را بطوری میچرخاند که دستش بالا و کف دستش به سمت پایین قرار میگیرد.این نوع دست دادن در بادی لنگویج نشانه برتری جویی است که در میان دیپلمات و موقعیت های سیاسی و جلسات کاری بزرگ بسیار کاربرد دارد.

۲-شل دست دادن:

کسی که هنگام دست دادن انگشتانش را دراز میکند یا به اصطلاح مثل ماهی دست میدهد،این پیام را منتقل میکند که مایل نیستم به من دست بزنید و صمیمت را دوست ندارد.

۳-دست دادن با دو دست:

زمانی که فرد هنگام دست دادن از دست چپ خود نیز استفاده میکند راستی و صمیمیت را نشان میدهد.به این نوع دست دادن،دست دادن دستکش وار نیز میگویند.

۴-مشت پوشیده شده با دست:

زمانی که فرد این حالت را دارد در واقع عصبانی است و سعید در کنترل کردن خود دارد،اما باید مراقب این افراد باشید زیرا کوچک ترین موضوعی باعث میشود از کوره در بروند و کنترل خود را از دست بدهند.

۵-پرتاب کردن دست:

کسی که میخواهد عقایدش را به فرد مقابل تحمیل کند هنگام صحبت کردن دستش را به سمت او پرت میکند و در حالت خفیف تر از انگشتانش استفاده میکند.

۶-دست کشیدن میان مو:

زمانی که فرد دچار تردید است و نمیداند چه بگوید،این رفتار را نشان میدهد.

۷-بازی با حلقه ازدواج:

به معنای عصبی بودن فرد و به احتمال زیاد وجود داشتن مشکل با همسر وی است،خصوصا اگر درباره همسرش صحبت کند.

۸-قلاب کردن دست پشت سر:

نشانه این است که فرد نسبت به خود اطمینان دارد و خیالش راحت است،مخصوصا اگر فرد در این حالت به عقب تکیه داده باشد به بقیه میفهماند که من آنقدر بر شما تسلط دارم که نیازی به دفاع از خودم ندارم.

۹-کف دست روی پا:

زمانی که کف دست به سمت پایین قرار داشته باشد میتواند نشان دهنده فریبکاری باشد.

۱۰-دست زدن به کروات:

این رفتار به این معنا است که فرد سعی در خوشحال کردن شما دارد و میخواهد اثر خوبی از خود بر جای بگذارد.

 

 

  • چشمها

۱-مالش چشم:

وقتی که فرد چشمش را با انگشت اشاره مالش میدهد به معنای فریب و نیرنگ است.در واقع فرد برای اینکه ارتباط چشمی را قطع کند بهانه ای پیدا میکند.این حرکت غیر ارادی است و فرد متوج نمیشود که خودش دروغ و نیرنگش را افشا میکند.

۲-بستن چشم:

زمانی که فرد پلک هایش را بیشتر از یک چشم بهم زدن بسته نگه میدارد نشان دهنده این است که سکوت کنید و به سخنانتان خاتمه دهید.

۳-نگاه بسیار خیره:

این نوع نگاه نشان دهنده حالت تهاجمی و تهدید آمیز فرد است.

۴-بالا انداختن یک ابرو:

در بادی لنگویج یعنی،فرد با این حرکت میگوید که حرف شما برایم عجیب بوده و آن را باور نمیکنم.

۵-بالا انداختن هر دو ابرو:

این حرکت در یک جمع یا محیط شلوغ نشان دهنده آن است که فرد مایل است با شما ملاقات کند.

۶-نگاه مختصر به اطراف:

این نوع نگاه ژستی عشوه گرایانه و خجالت گونه را در خود دارد.در واقع زمانی که فرد جسورانه به شما نگاه میکند و کوتاه سرش را پایین می اندازد و طرف دیگری را نگاه میکند نشان دهنده کم رویی بی باکانه او است.

 

  • زبان

۱-خندیدن با دهان گشوده:

تبسم با این حالت که دندانها نمایان شود نشان میدهد که فرد مایل به ادامه صحبت است.

۲-خندیدن با لباس بسته:

این نوع لبخند نشان دهنده نزاکت و احترام فرد است.

۳-جویدن لبها:

زمانی که فرد لبانش را میجود و سرش را به نشانه تایید حرف های طرف مقابل تکان میدهد در واقع عصبانی است.

 

  • پاها

۱-انداختن پاها روی هم:

انداختن پاها از ناحیه زانو روی هم نشان دهنده این است که فرد خیالی آسوده دارد و نگران هیچ چیز نیست.

۲-تکان دادن پاها:

زمانی که فرد پاهایش را روی یکدیگر انداخته و یکی از پاهایش را در هوا تکان میدهد نشان دهنده این است که حوصله اش سر رفته و علاقه ای به شنیدن ادامه بحث ندارد.این نوع حرکات در بادی لنگویج بسیار مهم است.

۳-قرار دادن قوزک پا روی زانو:

این حرکت که به اصطلاح به آن پا روی پا اندازی کابویی هم گفته میشود در مردان رایج بوده و نشان دهنده آن است که فرد قاطعانه از حق و حقوقش دفاع میکند اما در عین حال آرامش دارد.

۴-قفل کردن پاها:

این ژست زنانه است و هنگامی که فرد ایستاده یک پایش را پشت پای دیگرش قلاب میکند و نشان دهنده عصبانیت و ناراحتی در فرد است.

 

 

 

  • دست ها

۱-دست به کمر زدن:

زمانی که فرد از دو طرف دستانش را به کمرش میزند در واقع میگوید علاقه ای ندارد دیگران به او نزدیک شوند،این حرکت غیر ارادی است اما زمانی که در محلی قرار داریم که ازدحام زیاد است این کار را انجام میدهیم.

۲-قلاب کردن دستها:

این ژست در افرادی دیده میشود که دچار ترس و اضطراب هستند.

۳-قرار دادن دستها پشت خود:

زمانی که فرد دستانش را پشت خود قلاب میکند نشانه این است که وضعیت را تحت کنترل خود دارد.

 

سخن پایانی

در این مطلب به اهمیت بادی لنگویج در روابط و ارتباطات مختلف انسانها با یکدیگر پرداختیم و معنا و مفهوم حرکات مختلف انسان را بیان کردیم.

یادگیری زبان بدن در بخش های مختلف زندگی و رقم زدن موفقیت ها بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

امیدواریم مجموعه های لیدی باس در این زمینه اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار داده باشد.

لینک دانلود مقاله:

همه چیز درباره بادی لنگویج

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *