علائم پرخاشگری

 

پرخاشگری چیست ؟

پرخاشگری یعنی بروز خشم با هدف آسیب عمدی به خود یا دیگران ، که این اسیب میتواند در قالب کلام یا عمل باشد . و عموما به منظور نقض یک هنجار خاص و ایجاد اختلال است .

مثلا رئیس شما از نحوه کارکرد شما در حضور بقیه انتقاد میکند . بعد از آن همسر شما تماس میگیرد و از شما درخواستی دارد . شما درخواستش را با تندی رد میکنید و میگویید : سرم شلوغه زنگ نزن . به این رفتار شما پرخاشگری میگویند .

انواع پرخاشگری :

۱ـ پرخاشگری منفعل

۲ـ پرخاشگری تهاجمی

پرخاشگری تهاجمی نوعی از پرخاشگری است که برنامه ریزی نشده ، تکانشی و تلافی جویانه است .

پرخاشگری منفعلانه ، برنامه ریزی نشده و اغلب ارام و بی صداست  یعنی فرد از بحث کردن امتناع میکند . افراد پرخاشگر منفعل ، اغلب از عمد ناکارامدی میکنند . به طور مثال کار ها را به تعویق میاندازند یا انجام نمیدهند .

علائم پرخاشگری چیست ؟

افراد به دو صورت پرخاشگری میکنند :

۱ـ پرخاشگری گفتاری

۲ـ پرخاشگری عملی

پرخاشگری گفتاری شامل داد و فریاد کردن ، ناسزا گفتن ، کنایه زدن و تحقیر کردن است .

پرخاشگری عملی شامل خودزنی کردن ، شکستن اشیا و بی نظمی ، تند راه رفتن ، اسیب رساندن به دیگران مثل کتک زدن و قطع ارتباط کردن است .

در زیر نه علامت را به شما معرفی میکنیم که نشان دهنده پرخاشگری هستند . اگر این علائم را دارید احتمالا دچار پرخاشگری هستید .

اگر دائما در حال بحث و مشاجره هستید

هرکجا میروید با ادما هایی برخورد میکنید که لازم است با انها بحث و مشاجره کنید . جوری که این احساس به شما دست میدهد که انگار هیچکس نمیفهمد شما چه میگویید یا چه میخواهید .

انگار محکومید به دعوا کردن .

خشم دارید

شاید خودتان هم متوجه این خشم نباشید . اما وقتی به کسی طعنه میزنید ، وقتی پشت سر کسی صحبت میکنید یا وقتی در شرایط سختی قرار میگیرید احساس میکنید تحمل ان را ندارید ، دارای خشم پنهان هستید . همه ی اینها از علائم پرخاشگری است .

افراد پرخاشگر به دلیل اینکه سازگاری کمی دارند ، دائما دیگران را سرزنش میکنند یا با تیکه و کنایه صحبت میکنند .

کینه ورزی

افراد پرخاشگر معمولا کینه ایی هستند و حتی کوچکترین مسائل را نمیبخشند . مدام در ذهنشان ناراحتی ها را مرور میکنند و با جزئیات به خاطر میسپارند .

چقد عصبانی

اگر این جمله را زیاد میشنوید قطعا پرخاشگر هستید . احساس میکنید همه با واکنش های شما متعجب میشوند . در مقایسه با دیگران شما زیادی اهمیت میدهید و واکنش های زیادی نشان میدهید . مدام میشنوید «چقد عصبانی هستی اتفاقی نیوفتاده که »

احساس فشار در قفسه سینه یا سر

اگر به هنگامی که چیزی باب میل شما نیست ناگهان احساس فشار زیادی در قفسه سینه یا سرتان میکنید ، احتمالا به زودی دچار پرخاشگری خواهید شد.

عدم توانایی در کنترل شرایط

اگر این حس به شما دست میدهد که نمیتوانید شرایط را کنترل کنید و هیچ چیز باب میل شما نیست ، و ناگهان دچار احساسات شدیدی میشوید احتمالا دچار پرخاشگری هستید .

فکر اینکه به خودتان یا دیگران اسیب برسانید

اگر وقتی چیزی باب میل شما نیست ، این فکر به ذهنتان میرسد که به خودتان یا دیگران اسیب بزنید ، دچار پرخاشگری هستید .

بی حالی و خستگی

اگر بعد از یک روز عادی احساس میکنید بیش از حد خسته هستید و توان ندارید ، مخصوصا اگر این خستگی با سردرد همراه باشد . بهتر است برگردید و نگاهی به روزتان بیندازید . چیزی شما را بیش از حد ناراحت و عصبی کرده و یا شما بیش از حد به مسائل واکنش میدهید که نشان از پرخاشگری است .

فشار خون بالا و سوزن سوزن شدن دست و پاها

اگر فشار خون شما بالاست و وقتی عصبانی میشوید دست و پاهایتان سوزن سوزن میشود ، احتمالا شما فردی پرخاشگر هستید و باید این مسئله را خیلی جدی بگیرید .

در این مقاله علائم پرخاشگری را به شما معرفی کردیم . اگر لازم است برگردید و یک بار دیگر بخوانید . به خودتان و موقعیت های گذشته دقت کنید تا بفهمید آیا این علائم در شما هست یا نه .

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد .

لینک دانلود مقاله:

علائم پرخاشگری

سایت های لیدی باس 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *