موفقیت و خوشبختی در چیست؟

معنای خوشبختی چیست؟

در این مقاله سعی داریم به موضوع موفقیت و خوشبختی بپردازیم.پس در ابتدا باید بگوییم خوشبختی تعریف واحدی ندارد که همه انسان ها با آن موافق باشند،زیرا هر کس خوشبختی را در چیزی میبیند که دیگری آن را خوشبختی نمیداند.

اما میتوانید بگوییم زمانی احساس خوشبختی خواهیم داشت که از شرایط موجود خود راضی باشیم و از آن لذت ببریم.

 

تفاوت خوشبختی و لذت در چیست؟

 

تعاریف:

_خوشبختی حالتی ذهنی است نه اینکه واکنشی به محرک های بیرونی باشد.

_لذت احساسی است که از محرک های بیرونی نشات میگیرد.

مدت زمان:

_خوشبختی طولانی است.

_لذت گذرا و لحظه ای است.

خارجی و داخلی:

_همانطور که گفتیم خوشبختی حالتی درونی است و حذف شدن عوامل خارجی تاثیری بر روی حس و حال خوشبختی فرد ندارد.

_لذت کاملا وابسته به عوامل خارجی استو این عوامل بصورت مستقیم تاثیر میگذارند.

 

موفقیت چیست؟

موفقیت به زبان ساده یعنی پیشرفت کردن در موضوعی و رسیدن به سطحی که در نظر داشتیم و لذت بردن از آن است.

تفاوت موفقیت و خوشبختی در چیست؟

برای هر فردی موفقیت و خوشبختی معنای متفاوتی دارد،اما اصلا هم معنی نیستند و با هم متفاوت اند.

 

به طور کلی موفقیت به معنای دستیابی به اهداف و مقصدی است که در نظر داشته اید،اما نکته اصلی اینجاست که لزوما هر کسی که موفق میشود خوشحال نیست.

خوشبختی احساسی درونی است و با اعداد و ارقام ارتباطی ندارد.در واقع خوشبختی به معنای دستیابی به نوعی آرامش است که در درون ما قرار دارد.

حال که با دو مفهوم موفقیت و خوشبختی آشنا شدید در ادامه به راه هایی برای افزایش آنها اشاره میکنیم:

کمال گرایی را کنار بگذارید

بسیاری از افراد خود را فردی ایده آل گرا و کمال گرا معرفی میکنند و میخواهند در امورات و فعالیت هایی که انجام میدهند همه چیز بی عیب و نقص باشد و کوچک ترین مشکلی پیش نیاید.

این مدل افراد از پیشرفت باز میمانند و دستاوردی نصیبشان نمیشود،اگر هم بشود آنقدر خودشان را درگیر مسائل کوچک میکنند که طعم خوشبختی را نمیچشند و لذتی نخواهند برد.

در این دنیا موقعیت های مختلفی وجود دارد که برای دستیابی به موفقیت و خوشبختی باید با آنها سازگاری کنیم،اما اگر بخواهیم همه چیز درجه یک و بی عیب و نقص پیش برود هم خودمان و هم اطرافیانمان را خسته و کلافه میکنیم.

 

تلقین را فراموش نکنید

شاید به نظرتان عجیب باشد اما تلقین کردن به موفقیت و خوشبختی رفته رفته باعث موفق تر شدن و خوشبخت تر شدن شما خواهد شد.

تلقین روی بشر تاثیرات بسزایی دارید.تصور کنید جلوی آینه میروید و نقصی در خودتان پیدا میکنید و میگویید:من خیلی زشت هستم،صورتم پر از جوش است.و بار دیگری که خودتان را در آینه نگاه میکنیم نقص های بیشتری پیدا کرده و این روند همینطوری ادامه پیدا میکند.

و در مقابل اگر فردی باشید که خدا را شکر میکنید و خوبی های خود را میبینید و تلقین میکنید من زیبا هستم قطعا زیبایی به سراغ شما خواهد آمد و چیزی جز زیبایی نمیبینید.

 

 

رازهای موفقیت و خوشبختی

 

انتظار معجزه نداشته باشید:

زمانی در کارتان پیرشفت میکنید و جلو خواهید رفت که دیدگاه معقول داشته باشید.وقتی که انتظار معجزه دارید و میخواهید راه صد ساله را یک شبه طی کنید به موفقیت نخواهید رسید.

همیشه روند پولسازی و موفقیت در ابتدا کند پیش میرود،اما شما نباید ناامید شوید و ادامه بدهید زمانی که کارها روی غلطک بیوفتد روند تصاعدی خواهد شد.

بزرگ فکر کنید:

یکی از راه های دستیابی به موفقیت و خوشبختی این است که به جای متمرکز شدن بر مشکلات و فکر کردن به اینکه من بد شانس هستم باید بزرگ فکر کنیم و برای افکار بزرگتان قدم بردارید و تلاش کنید،مطمئن باشید اگر راه درست را پیدا کنید و بابت آن تلاش به خرج دهید قطعا موفق خواهید شد.

علاقه خود را دنبال کنید:

آلبرت اسچویتزر میگوید:موفقیت کلیدی برای خوشحالی نیست،بلکه خوشحالی کلیدی برای موفقیت است.یعنی اگر کاری را که به آن علاقه دارید را انجام بدهید در آخر نیز موفق خواهید شد اما اگر به اجبار آن را انجام بدهید نه لذتی خواهید برد و نه موفقیتی در انتظار شما خواهد بود.

مسئولیت پذیر باشید:

یکی از کلید های اصلی رسیدن به موفقیت و خوشبختی مسئولیت پذیر بودن است.

اینکه تمام کارهایی که وظیفه من است را به بهترین حالت ممکن انجام بدم و اگر داخل کار مشکل یا اشتباهی پیش آمد مسئولیت آن را قبول کنم و برای درست کردن آن مشکل قدم بردارم.

خوش برخوردی را دست کم نگیرید:

اگر فردی خوشرو و خوش برخورد باشید احتمال موفقیت شما افزایش خواهد یافت.

این موضوع ارتباطی با استعداد ها و تحصیلات شما ندارد اگر خوش برخورد نباشید دیگران به سمت شما جذب نمیشوند و میزان موفقیت شما کاهش خواهد یافت.

برنامه ریزی:

کالین پاول:هیچ معمایی درباره‌ی موفقیت وجود ندارد، موفقیت نتیجه‌ی آمادگی، سخت تلاش کردن و یادگیری از شکست‌ها است.

یکی از راه های اصلی برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی این است که برنامه ریزی دقیق و موثر با توجه به شرایط موجود داشته باشید.

تمرکز بالا داشته باشید:

افراد موفق اهمیت تمرکز را میدانند و از آن استفاده میکنند.

عوامل زیادی است که باعث میشود میزان تمرکز ما کاهش یابد مثل استفاده از فضای مجازی و چک کردن پیام ها،ملاقات های برنامه ریزی نشده و…

برای اینکه تمرکز را افزایش داده و بتوانید کارهایتان را بهترین حالت ممکن انجام دهید باید عوامل حواس پرتی را به حداقل ممکن برسانید.برای افزایش تمرکز میتوانید از یوگا استفاده کنید.

مقایسه کردن را فراموش کنید:

مقایسه کردن خودتان با دیگران کاری بسیار اشتباه و خطرناک است ومیتواند باعث بروز حسادت،اضطراب،کاهش اعتماد بنفس و افسردگی شود.

بسیاری از افراد زمانی که خودشان را دیگران مقایسه میکنند از خودشان فردی میسازند که پر از عیب و ایراد است.

پس برای رسیدن به موفقیتو خوشبختی هرگز اینکار را نکنید بلکه موفقیت ها پیشرفت هایتان را با گذشته خود مقایسه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدیم موفقیت و خوشبختی باهم متفاوت هستند و انسان های مختلف خوشبختی و موفقیت را در موضوعات متفاوت میبینند زیرا دیدگاه هایشان فرق میکند.

در ادامه به راه هایی برای دستیابی به موفقیت و خوشبختی اشاره کردیم مثل اینکه باید کمال گرایی را کنار بگذارید و از تلقین کرئدن دست بردارید،برنامه ریزی داشته باشید و مسئولیت کارهای خود را قبول کنید.

ممنونیم که مجموعه های لیدی باس را دنبال میکنید،امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

لینک دانلود مقاله:

موفقیت و خوشبختی در چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *