رازهای شروع بازاریابی اینستاگرامی خانم رییس

شروع بازاریابی اینستاگرامی

تصمیم دارید برای رونق کسب و کارتان از بازاریابی اینستاگرامی بهره ببرید؟

اصلی ترین سوالات شما را این آموزش خانم رییس پاسخ می دهد:

به جای ویدیو تمایل دارید متن آموزش را مطالعه کنید؟

بازاریابی اینستاگرامی کسب و کارهای زیبایی

سلام، امیدوارم حالتون خوب باشد. من راضیه هستم خانم رئیس و با مجموعه‌های آموزش‌های بازاریابی اینستاگرامی در خدمت شما هستم.

آموزش امروز در مورد مهم‌ترین راز‌های بازاریابی اینستاگرامی است که قرار است امروز در مورد آن‌ها با شما صحبت کنم. مطالب بسیار مهم، پایه و اصولی است. اول از همه می‌خواهم با یک مقدمه بازاریابی اینستاگرامی شروع کنم که بتوانیم راحت‌تر ادامه‌ی بحث را متوجه شویم. چهار سال پیش زمانی که بازاریابی اینستاگرامی در ایران خیلی گل کرده بود و همه داشتند ثبت‌نام می‌کردند و صفحه‌ی شخصی خودشان را می‌ساختند، این مسئله برای ما روشن بود که اگر کسی را در بازاریابی اینستاگرامی می‌دیدیم فعالیت می‌کند، مطالب خوبی ارائه می‌دهد و فالورهای زیادی دارد، با خودمان می‌گفتیم خب کاری ندارد، اگر ما هم مطالب خوبی ارائه ‌دهیم قطعا فالور‌های ما هم افزایش پیدا می‌کند و شاید تا حدودی حرف شما در آن زمان درست بود. بازاریابی اینستاگرامی اما الان که خودمان وارد کار شده‌ایم و تصمیم‌گرفتیم کاری که چهارسال پیش گفته‌بودیم را شروع کنیم، برای مثال دستبند‌هایی که می‌سازیم را در آن پیج قرار بدیم، قطعا اگر عکس‌های خوب بگذاریم و یا از خودمان عکس بگذاریم حتما دنبال‌کننده‌های زیادی خواهیم داشت.

اما الان کسانی که در این زمینه فعالیت دارند می‌دانند که صرفا انجام دادن آن کار باعث نمی‌شود که شما فالور‌های زیادی بازاریابی اینستاگرامی داشته باشید و ویدئو‌‌های شما ویوی زیادی داشته باشید و یا فیلم‌های شما به صورت جهشی در اکسپلور نمایش داده شود و کامنت‌های زیادی را دریافت کنیم. صرفا متوجه شدیم با گذاشتن مطلب و ویدئو‌های خوب نمی‌توانیم آن بازدهی مورد نظر مان را داشته باشیم. درست است که بازاریابی اینستاگرامی همه‌ی این‌ها مهم است اما تاثیر آنچنانی ندارد.

برای مثال اگر چهارسال پیش یک میکاپ آرتیست از نمونه‌ کارهای خودش عکس‌های زیبا و استودیویی می‌گرفت و می‌گذاشت  (البته استوری که قبلا نبود و دوسال است جدیدا اضافه شده است)، قطعا با خودمان می‌گفتیم چقدر خوب است و حتما به آن سر می‌زدیم. بازاریابی اینستاگرامی و قطعا فروش آن فرد خیلی بالا می‌رفت. اما الان از آنجایی که عکس‌ها و افراد میکاپ آرتیست خیلی زیاد شده‌اند،  دیگر عکس خوب گرفتن ملاک نیست. صرفا به اینکه شما عکس خوب و متن خوب بنویسید اعتماد نمی‌کنند. درست است که همه‌ی این‌ها پایه کار است اما الان صد در صد با موبایل‌هایی که در بازار است، شما به راحتی می‌توانید عکس‌های خوبی تهیه کنید که در اینستاگرام بگذارید. مردم توقعشان بالا رفته است و می‌دانند اگر کسی این گزینه‌ها را نداشته باشد، اصلا آرایشگر نیست ولی  اگر الان عکس خوب تهیه می‌کنید، دلیل بر خوب بودن کار شما نیست. مردم الان به یک شکل دیگر به شما اعتماد می‌کنند.
باید بدانیم که اگر الان عکس خوب، ویدئو‌ی خوب و کپشن خوب ملاک نیست پس چه‌چیز‌هایی ملاک است که من باید به آن توجه کنیم؟ برای مثال منِ میکاپ‌آرتیست، معلم،ناخن‌کار و…  اگر می‌خواهم بازدهی بیشتر باشد و بیشتر دیده‌شوم، باید به آن‌ها توجه کنم. برای همین است که می‌بینیم مردم در زمینه‌ی اینستاگرام آموزش می‌بینند. آموزش‌های متنوعی در
بازاریابی اینستاگرامی آمده است که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. چهار سال پیش، این مسائل خیلی کمتر بود، مردم می‌دانستند اگر عکس و متن خوبی داشته باشید. اگر تعداد فالور بالایی داشته باشید، هست ولی یکسری مسائل دیگری هم وجود دارد که قرار است در این جلسه‌همه‌ی آن‌ها را با هم بررسی کنیم.

چرا بازاریابی اینستاگرامی؟

برگردیم به یک سوال، اینکه چرا بازاریابی اینستاگرامی ؟ این یک سوال بدیهی است. اگر من این سوال را از هر کسی بپرسم خیلی راحت به این سوال جواب می‌دهند. برای مثال، اینستاگرام فیلتر نیست، می‌توانیم عکس و ویدئو بگذاریم، می‌توانیم استوری بذاریم و هیچ هزینه‌ی دیگری غیر از هزینه‌ی اینترنتی که پرداخت می‌کنیم، نباید اضافه‌تر پرداخت کنیم و چرا استفاده نکنیم؟ این جواب برای ایرانی‌ها قابل قبول است. اما یک سوال، چرا تمام برند‌های معروف دنیا مانند نایک، آدیداس و… همه روزی یک پست در اینستاگرام قرار می‌دهند؟ چرا ۲۵% شرکت‌های مطرح دنیا یک پیج معتبر در اینستاگرام دارند؟ چرا بازاریابی اینستاگرامی در همه‌ جای دنیا همه‌گیر شده است و همه در  حال استفاده از اینستاگرام هستند؟ در صورتی که در کشور‌های دیگر اپلیکشن‌های زیادی است که بدون فیلتر مردم می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. پس دلیل مطرح بودن اینستاگرام، بزرگ‌تر از این است که من بگویم، بخاطر اینکه اینترنت من جوابگوی آن است. پس دلایل مهم‌تری برای استفاده از اینستاگرام وجود دارد. من همه‌ی این موارد را گفتم تا یک مقدار به بحث جهت بدهم که قرار است، برای ما در این جلسه چه اتفاقی بیافتد.

یک مقدمه برای شروع مبحث بازاریابی اینستاگرامی به شما بگویم. اگر می‌خواهید در اینستاگرام و بازاریابی اینستاگرامی موفق باشید، باید در مورد چهار موضوع بدانید. قبل از آن یک قلم و کاغذ آماده کنید و مطالب گفته شده را حتما بنویسید. من سعی می‌کنم مطالب مهم را برای شما مثال بزنم. اگر شما برای خودتان، در دفترچه‌تان،  مثال‌های مخصوص خودتان را بزنید، فکر شما بیش‌تر از قبل باز می‌شود و می‌توانید خیلی بیش‌تر در مورد آن فکر کنید. من در این بازه‌ی کم نمی‌توانم مثال‌های زیادی بزنم، اما برای اینکه فکر شما بیش‌تر شود، مثال‌هایی را برای خودتان بنویسید و در مورد آنها فکر کنید و تحقیق کنید. اما به سراغ مسئله‌ی اصلی بحثمان برویم.

چهار سوال اصلی که در بازاریابی اینستاگرامی باید از خودمان بپرسیم؟

مطلبی که در ابتدا می‌خواستم به شما بگویم و بسیار مهم بود، این است که باید زمانی که در اینستاگرام حضور داریم و قصد شروع فعالیتی را داریم باید به چهار سوال مهم،  جواب دهیم. سوال اول، افراد در اینستاگرام چطور رفتار می‌کنند؟ اگر بتوانیم، به این سوال اول جواب بدهیم خیلی جلو می‌افتیم. اما منظور ما از این سوال چی هست؟

اگر بدانیم، آدم‌های مورد نظر ما و آدم‌های عمومی در بازاریابی اینستاگرامی چه رفتاری را نشان می‌دهند ،خیلی راحت‌تر می‌توانیم آن‌ها را بشناسیم تا بتوانیم برای آن‌ها محتوا تولی کنیم. ت بتوانیم برای آن‌ها یک ویدئو تولید کنیم. تا بتوانیم یک ویدئویی بسازیم که دوست داشته باشند و یا کپشنی بنویسیم که خوششان بیاید. یا استوری بذاریم که دوست داشته باشند.

سوال دوم، چرا افراد در اینستاگرام، حضور دارند؟ زمانی که دلیل این را بدانیم خیلی راحت‌تر می‌توانیم برای این افراد تولید محتوا کنیم. اگر بدانیم ۸۰% افرادی که در اینستاگرام، دنبال آموزش چیزی هستند، اگر ویدئویی تولید می‌کنید، باید مبنی بر آموزش شما باشد یا آموزش  مهارت‌های شما باشد. اما اگر می‌دانید مردم صرف اینکه بخندند به اینستاگرام، امده‌اند، شما باید جوک بگویید، در غیر اینصورت نمی‌توانید در جایی که مردم آمده‌اند تا به آن‌ها خوش بگذرد، صحبت‌های جدی داشته باشید. اما سوال سوم، مردم، یا افرادی که ما می‌خواهیم آن‌ها را زیر نظر داشته باشیم، در اینستاگرام به دنبال چه چیزی هستند؟ این مورد هم سوال خیلی مهمی است. یعنی آن فرد به اینستاگرام آمده است که چه چیزی را با خودش به بیرون ببرد؟ اگر در گوشی‌اش اینستاگرام است و آماده است به آن سر بزند، می‌خواهد چه چیزی ببیند؟ خودمان را تصور کنیم. به شخصه خود من زمانی که در تاکسی نشسته‌ام و قصد دارم به جایی بروم در ترافیک اینستاگرامم را چک می‌کنم. بازاریابی اینستاگرامی پس به عنوان مثال اینستاگرام قرار است اوقات فراغت من را بگذراند. پس به این نکات اهمیت زیادی دارد. پس اگر نمی‌دانید، این سوال را از فالور‌هایتان بپرسید. که برای چه چیزی به اینستاگرام آمده‌اید و به دنبال چه چیزی هستید؟

سوال چهارم که اگر بتوانید به خوبی به این چهار سوال جواب دهید، کارتان خیلی جلو می‌افتد. اغلب  افراد در بازاریابی اینستاگرامی جذب چه شخصیت‌هایی می‌شوند؟! این هم جواب مهمی است. اگر بدانم مردم جذب افراد فان می‌شوند اگر من خیلی جدی برخورد کنم و اگر با کت و شلوار رسمی صحبت کنم، در دفتر باکلاسم شروع به حرف زدن کنم، احتمالا هیچ کسی من را نگاه نمی‌کند. کسی جذب این آدم در اینستاگرام نمی‌شود. اما اگر همین آدم در لینکدین پیام بگذارد، خیلی از افراد جذب این آدم می‌شوند. چون لینکدین، پلتفرمی است برای افراد جدی و آموزش‌دهنده هاست.

ساخت پیج در بازاریابی اینستاگرامی

بعد از اینکه جواب این چهار سوال را فهمیدیم، به سراغ ساخت پیج اینستاگرامی بازاریابی اینستاگرامی می‌رویم. الان یک پیج بسازیم، اسمی و ایدی برای آن بنویسیم، عکس پروفایل مناسب برای آن انتخاب کنیم و شروع کنیم محتوا‌گذاری‌هایی که متناسب با آن چهار سوال پرسیده شده است. یک نکته‌ای که باید به شما بگویم این است که افراد الان تنها سه ثانیه به شما فرصت می‌دهند که آن‌ها را جذب کنید، افراد وارد پیج شما می‌شوند و میبنند که یک عکس پروفایل معمولی دارید؛  بیاوگرافی شما را در یک ثانیه نگاه می‌کنند و یک ثانیه‌ی سوم، سه عکس آخر پیج شما را نگاه می‌کنند. اگر این سه مورد آن‌ها را جذب نکرد، بدون فالو کردن شما از اینستاگرام خارج می‌شوند و بدون اینکه شما در ذهن آنها بمانید، همه‌چیز تمام می‌شود. چون حافظه‌ی  آدم‌ها دراینستاگرام به چهار ثانیه الی شش ثانیه تقسیم شده است. یعنی ننها چهار ثانیه یک چیز را به ذهن می‌سپارند و بعد از ۴ ثانیه، آن مطلب را به کل فراموش می‌کنند. پس الان لازم است یک پروقایل حرفه‌ای داشته باشیم تا مخاطب ما جذب آن شود و یکی از پست‌های ما را ببیند. پس ما مهلت بسیار کمی داریم که آدم‌هایی را جذب کنیم که می‌خواهند ما را در بازاریابی اینستاگرامی ببینند.

ویژگی های پروفایل حرفه ای در بازاریابی اینستاگرامی

بازاریابی اینستاگرامی حالا یکسری ویژگی‌های یک پروفایل حرفه‌ای را بگوییم. یعنی جمع عکس، بیوگرافی شما همه باید چه ویژگی داشته باشند که آدمها به آن سه ثانیه شما جواب مثبت بدهند و بقیه‌‌ی پست‌های شما را مشاهده کنند؟
اول از همه اینکه مردم بای بدانند شما در اینستاگرام چه کاری انجام می‌دهید؟ مردم حوصله ندارند ده پست شما را بخوانند، تا متوجه شوند شما چه کاره هستید. مخاطبان باید در نگاه اول متو.جه شوند پیج شما در چه زمینه‌ای است. قرار است چه چیزی را به من اموزش دهید و یا اینکه چه نیازی از مخاطب را برطرف می‌کنید؟
بازاریابی اینستاگرامی چه چیزی در تو هست که بخواهم  تو را فالو کنم و یا چه چیزی هست که بخواهم به خودم اجازه بدهم  بقیه‌ی پست‌های شما را نگاه کنم.نکته‌ی بعدی آدی اینستاگرام است. زمانی که صفحه‌ی ایستاگرام را باز می‌کنیم، در بالای صفحه آیدی اینستاگرام نوشته شده است و آیدی یک چیز منحصر به فرد است. پایین عکس یک نام است. در اینستاگرام، نام دو نفر می‌تواند مشابه به هم باشد بنابراین باید در انتخاب آیدی باید خیلی دقت کنید. هر آیدی دیگر نمی‌توانید انتخاب کنید، چون احتمالاً خیلی از آنها پر شده است. اما ویژگی‌های یک آیدی خوب چی هست؟ آیدی خوب باید تا حدودی نشان‌دهنده‌ی کار شما در بازاریابی اینستاگرامی باشد. اگر امکانش هست. باید آسان باشد، تنلفظش آسان باشد، تا آدم‌ها به راحتی بتوانند شما را پیدا کنند. به عنوان مثال، اسم من راضیه است و من یک سر آشپز هستم. بهترین نام برای من، raziyehMirzayiChef است.یا RaziyeFood و یا foodStyle همه‌ی این‌ها مواردی است که بسیار راحت است و اسم خودتان است، خیلی راحت ‌می‌توانید برند شوید یک کاری از شما است . یا اینکه می‌توانید برای آیدی اسم و فامیلتان را انتخاب کنید و در در بایوگرافی بیش‌تر در مورد آن بیشتر خودتان صحبت کنید. البته اگر اسم و فامیلتان در اینستاگرام به عنوان ایدی برتوانید استفاده کنید. به این خاطر که الان حدود چهل میلیون ایرانی در اینستاگرام ثبت‌نام کرده‌اند و احتمال تکراری بودن نام و فامیل شما در اینستاگرام وجود دارد. بخاطر همین اصلا از ایدی‌های مانندRaziyeMirzayiiiiiiii1 استفاده نکنید. این عبارت و اطلاح اصلا قشنگ نیست. اینجوری هیچ موقع برای آدم‌ها مهم نخواهد بود. ک مقدار خلاقیت به خرج دهید. ببینید به چه چیزی علاقه دارید و می‌خواهید در چه زمینه‌ای در اینستاگرام صحبت کنید. حالا در مورد نام شما در بازاریابی اینستاگرامی صحبت کنیم. همانطور که گفتم نام را می‌توانیم در اینستاگرام، به صورت تکراری بنویسیم. اما بهترین نام چه چیزی می‌توانیم انتخاب  کنیم؟ آیدی شما انگلیسی است. بهترین کار این هست که آیدی شما ترکیب اسم و فامیلتان باشد، یا فامیل و کسب و کار و یا اسم و کسب و کار. این‌ها بهترین حالت‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. و در نامی که در زیر عکس پروفایلتان قرار دارد، اسم و فامیلتان را به فارسی و انکلیسی بنویسد و با یک خط جدا کنید. یا می‌توانید نام خود را به همراه حرفه‌ی خودتان بنویسید. راضیه میرزایی یک سرآشپز یا سرآشپز رستوران. چرا باید اینقدر دقیق و خوب بنویسید؟ اگر کسی عبارت سرآشپز را در مرورگر اینستاگرام سرچ کند، احتمال اینکه نام من در مرورگر نمایش داده شود بسیاز زیاد است. اگر من تنها نام خودم رابنویسم، زمانی که یک فرد نام من را سرچ می‌کند، احتمال اینکه بتواند من را به راحتی پیدا کند، بسیار سخت است. به این خاطر که اسم افراد زیادی راضیه است. پس حواستان باشد که هم آیدی و هم نامتان در سرچ نمایش داده می‌شود.

عکس پروفایل در بازاریابی اینستاگرامی

در مورد عکس پروفایل بیشتر صحبت کنیم. از آنجایی که همه عکس پروفایل دارند و همه خوب هم از آن استفاده می‌کنند، با نگاه به پیج افراد مشهور و اینفلوئنسر‌های خوب در اینستاگرام، بازاریابی اینستاگرامی به خوبی می‌توانیم متوجه شویم که چطور می‌توانیم یک عکس اینستاگرامی خوب داشته باشیم. عکس اینستاگرام خیلی کوچ می‌شود پس آرایش شما قطعا خیلی در عکس مشخص نخواهد بود، اما لباس شما و اطراف شما باید تا حدودی در عکس مشخص باشد. عکس شما می‌توند کامل باشد، نیم رخ باشد ی سه رخ باشد، پای کامپیوتر مشغول کار هستید و هر عکس مرتبط دیگری. اینطوری خیلی بیشتر می‌تواند به پروفایل شما کمک کند. اگر من راضیه شف هستم،یک عکس سه رخ، یا رو به رو که افراد بتوانند به شما اعتماد کنند. در حال لبخند زدن هستم و یک کلاه آشپز سرم هستم و قاشق و چنگال دستم هست. اما اینکه من بروم کنار گاز، یکی از دور از من عکس بگیرد، صورت من در عکس مشخص نیست و احتمال اینکه افراد بخواهند به من اعتماد کنند، بسیارکمتر می‌شود.

بیوگرافی در بازاریابی اینستاگرامی

اما به سراغ بحث اصلی بحث اصلی برویم، بیوگرافی اینستاگرام. بازاریابی اینستاگرامی بیو گرافی اینستاگرام باید به دو سوال مردمی که به اینستاگرام شما می‌آید، جوا بدهد. اولین سوال اینکه شما در اینستاگرام چه کاری انجام می‌دهید؟ و دومین سوال این هست که فالو کردن شما چه نفعی برای من دارد و قرار هست من چه چیزی از شما بگیرم؟ اگر بتوانید به خوبی به این دو سوال جواب بدهید مطمئن باشید، بیوگرافی اینستاگرام شما چیزی کم ندارد. دوره‌ی نوشتن بیوگرافی‌هایی مانند من سرآشپر با تجربه با فلان مدرک در فلان سال و…. .شما هر چقدر هم خوبی باشید، چرا من باید شما را دنبال کنم؟ این‌ها به چهار سوال اول برمی‌گردد، مردم برای چه در اینستاگرام هستند، رفتارشان به چه شکل است و قرار است چه چیزی را با خودشان از اینستاگرام ببرند؟

پس در بازاریابی اینستاگرامی به این چهار سوال در بیوگرافیتان خوب فکر کنید و به خوبی به آن جواب دهید. برای مثال من سر آشپز هستم و می‌خواهم با خودم فکر می‌کنم مردم قرار است چه چیزی را از من یاد بگیرند؟ برای مثال من سر آشپزی هستم که می‌خواهم در اینستاگرام در مورد راهکارهای پخت آسان صحبت کنم. یعنی هر چیزی که ممکن است یک خانم خانه‌دار در خانه‌اش وجود داشته باشد، با آن چه‌ غذاها متفاوت و متنوعی می‌تواند درست کند. پس من در اینستاگرام به جای نوشتن دارنده‌ی مدال طلا بهترین سر آشپز در خاور میانه به این صورت می‌نویسم که در این پیج شما یاد می‌گیرید چطور با مواد غذایی ساده خانه‌ می‌توانید غذاهای متنوع درست کنید. ببینید چه بیوگرافی  چذابی می‌شود، هر خانم خانه‌داری جذب این قضیه می‌شود که من چطور می‌توانم با مواد اولیه‌ای که در خانه دارم یک غذای متنوع در خانه درست کنم. چون همه‌ی خانم‌های خانه‌دار یکی از دغدغه‌هایشان درست کردن غذای متنوع است. پس اینجوری من مخاطب هدفم  که خانم‌های خانه‌دار است را جذب می‌کنم. اما فرض کنید من سر آشپز مخاطبم خانم‌های خانه‌دار نیست.   هدف من این است که من دیده شوم و کسانی که رستوران دارند من را در رستورانشان استخدام کنند و یا من مخاطب هدفشان شوم. در این صورت من چه بیوگرافی بنویسم؟ صاحب رستوران چرا باید دنبال شخصی باشد که آموزش آشپزی آسان به خانم‌های خانه‌دار می‌دهد؟ صاحب رستوران به دنبال مهارت شما است. پس بیوگرافی که می‌نویسید باید به این شکل باشد که من سر آشپز رستوای‌های زیادی بودم و همیشه از من راضی بوده‌اند. یا یک چنین چیز‌هایی بنویسند که چنین مطلبی را برساند که صاحب رستوران‌هایی که پیج این شخص را می‌بینند با خودشان بگویند این فرد برای من یک منفعتی دارد. نمونه‌ کارهایی که در پیج می‌گذارم باید نمونه‌کارهای خفن و خاصی باشد که آن صاحب رستوران این را ببیند با خودش بگوید این بهترین سر آَپزی است که می‌توانم استخدام کنم.

پس باید بازاریابی اینستاگرامی بدانم دنبال چه دنبال چه مخاطبی هستیم و باید بدانیم همان محتوایی که آن‌ها احتیاج دارند و دنبال آن هستند را ارائه دهیم. پس به سراغ گزینه‌ی وب سایت برویم. زمانی که می‌خواهیم پروفایل را ویرایش کنیم، قسمتی برای وارد کردن وب سایت وجود دارد. کسب و کارهایی که وب‌سایت ندارند که هیچ، اما کسب  و کارهایی که وب‌سایت دارند باید صفحه‌ای از وب‌سایتشان را آنجا قرار دهند که به نفعشان باشد. به عنوان مثال اگر مقاله‌ی جدید نوشته‌اید که می‌توانید افراد جدیدی را جذب کنید، می‌توانید آنجا بنویسید و باید در بیوگرافی بنویسید که به لینک زیر مراجعه کنید تا فلان مطلب را بخوانید. برای مثال سر آشپز را در نظر بگیرید، سر آشپز به دنبال این است که بهترین رستوران‌ها آن را پیدا کنند و آن در آن رستوران‌ها سرآشپز شود. بهترین کار چی‌ هست؟ آن فرد باید در پیج شخصی‌اش عکس از نمونه‌کارها و افتخارهایش پست بگذارد و در قسمت بیوگرافی خودش بنویسد، سوابق بنده و لینکی از از سوابق خودش در یک صفحه‌ی اینترنتی قرار دهد. صاحبین رستوران می‌توانند به لینک گذاشته شده مراجعه کنند و سوابق آن فرد را ببینند. پس همانطور که گفتیم قسمت وب‌سایت هم بسیار مهم است و باید لینکی را درآنجا قرار دهید که به دنبال آن هستید افراد آن را مطالعه کنند و از خواندن آن شما یک منفعتی به دست می‌آورید. پس به این نکته توجه کنید.

راه های افزایش فالوور در بازاریابی اینستاگرامی

قانون اول

راه‌های افزایش فالور به چه شکل است؟ همه احتمالا به دنبال این قضیه هستید. راهکارهای زیادی برای افزایش فالور وجود دارد، اما در این آموزش قرار است در مورد اساسی‌ترین و بهترین‌حالت برای افزایش فالور بازاریابی اینستاگرامی وجود دارد. چهار راهکار اساسی برای افزایش فالور وجود دارد. اولین مورد این است که با مخاطبین خودتان تعامل و مشارکت داشته باشید، مشارکت صرفا به این نیست که من یک پست بذارم و در آخر بنویسیم نظر شما در این پست خوب بود و یا بد بود. اسم این مشارکت نیست. این ساده‌ترین مشارکت است. شما به عنوان یک پیج، صاحب تفکر و شخصیت هستید.

صاحب یک کسب و کار می‌تواند صاحب یک ایده باشد که می‌خواهد آن را به مخاطبینش بنویسید. شما می‌توانید به پیج‌ها  و آدم‌هایی که شخصیتشان و هدف‌هایشان مثل شما است بروید و با آنها مشارکت کنید. با آدم‌ها دوست شوید و آنها ارتباط برقرار کنید. با آدم‌ها از طریق دایرکت در ارتباط باشید و سوالات چالشی داشته باشید و آنها را در استوری بگذارید و از آنها کمک و مشارکت بخواهید. اگر مشارکت به این شکل باشد  که من امروز این کار را انجام می‌دهم و دو ماه بعد دوباره این کار را انجام می‌دهم، احتمالا دو ماه بعد اثر این کاری که الان انجام داده‌اید از بین رفته است. متاسفانه و یا خوشبختانه، اثر مشارکت اثری است که به تداومی که دارد، معروف است. اگر شما بخواهید کاری را به صورت مداوم انجام دهید، احتمال موفقیت برای شما وجود دارد.نکته‌ی دوم در گفت و گوی بقیه هم شرکت کنید. برای مثال در پیجی بروید که میبینید، مخاطبینش شبیه مخاطبین شما هستند. مخاطبینی هستند که شما باید آن‌ها را برای کسب و کار خودتان جذب کنید. باید با آن‌ها مشارکت داشته باشید و صحبت کنید. برای مثال فلانی نظر شما درست و یا اشتباه بودو… زمانی که مشارکت زیاد می‌شود، آدم‌های زیادی شما را می‌شناسند، افراد کنجکاو می‌شوند پروفایل شما را چک کنند. ببینند آیا حرفی که زده‌اید،  درست بوده است یا نه.  اما مخاطبین خودتان را به اشتباه انتخاب نکنید. برای مثال من راضیه شف هستم، در یک پیج روانشناسی شروع به صحبت کردن و مشارکت کردن کنم. در آن پیج آدم‌هایی آمده‌ اند که به دنبال مشاور هستند، پس چرا باید به پیچ یک سرآشپز بیایند؟ پس باید به سراغ پیج‌هایی بروید که شما هم بتوانید دیده شوید. سومین راهکار بازاریابی اینستاگرامی ، برندها و یا بیزینس‌های مرتبط با خودتان را دنبال کنید. حتی اگر رقیب‌های شما هستند. به این خاطر که شما باید به صورت مداوم در آن حطه باشید و به اینستاگرام نشان دهید که من در آن در این حوزه هستم. اگر من میکاپ آرتیست هستم و تمام برند‌های آرایشی و تمام میکاپ ارتیست‌های خوب دنیا را فالو می‌کنم، اینستاگرام متوجه می‌شود که شما هم احتمالا یا یک میکاپ ارتیست هستید که این‌ها را دنبال می‌کنید. در عین حال اگر شما این‌ها را دنبال می‌کنید، در اکسپلور آدم‌هایی که این‌ها را دنبال می‌کنند، هم می‌روید و شانس دیده  شدن شما بیشتر است و راهکار چهارم این است که برای  تولید محتوای  خودتان وقت بگذارید. در مورد تولید محتوا بیشتر صحبت خواهیم کرد، اما تولید محتوا هست که قرار است به آن چهار سوالی که مطرح شد جواب دهیم و محتوا تولید کنیم. ویدئو گرفتن خوب وقت و انرژی می‌خواهد ولی اگر همه‌ی این کار‌ها را به صورت اصولی و درست انجام دهید، واقعا در بازاریابی اینستاگرامی  نتیجه‌ی آن را خواهید دید.

حالا در مورد تولید محتوای با کیفیت صحبت کنیم. من برای تولید محتوای با کیفیت شش قانون گذاشته‌ام که قرار است در مورد این شش قانون با هم صحبت کنیم. اگر این شش قانون را رعایت کنید، احتمال اینکه محتوای شما با کیفیت باشد به ۹۸ الی ۹۹ درصد می‌رسد. تصاویر تاثیرگذارترین موضوع در بازاریابی اینستاگرامی است. اینستاگرام پلتفرمی بود که از همان ابتدار برای عکس آمد. به همین خاطر باید به این نکته توجه داشته باشید که عکس و تصویر خوب واقعا مهم است. یادتان است است که در ابتدای آموزش به شما گفتم تنها این‌ها مهم نیستند، بله مهم است، اول عکس مهم است و بعد ا در کنارش چیز‌های دیگری هم مهم‌تر می‌شود که خواهیم گفت.

قانون دوم

دومین قانون این است که بازاریابی اینستاگرامی  هر کدام از پست‌های ما باید ارزشی را به مخاطب ما بدهد. با هم صحبت کردیم که در ۴ سوال اول به نوع محتوایی که باید تولید کنیم اشاره کردیم که قرار است چه چیزی ارائه کنیم و دنبال‌کننده‌ی من قرار است چه چیزی را مشاهده کند و هر چیزی که قرار است ببیند. من با هر انتشار عکس و متن باید این را به مخاطبم نشان دهم. من باید با انتشار هر پست باید یک ارزشی را به مخاطبم بدهم و به مخاطبم این حس را بدهم که با دنبال کردن من اتفاق‌های خوبی برای تو می‌افتد.

قانون سوم

هر صفحه در بازاریابی اینستاگرامی باید پرستیژ خاص خودش را داشته باشد. به عنوان مثال هر سرآشپز باید پرستیژ خاص خودش را داشته باشد. منظور من لاچری بازی و از این حرف‌ها نیست. البته آن‌ها هم تاثیر دارد اما یک مدیر و یک کسی که نقاش است، پرستیژهای کاملا متفاوتی دارند. یعنی یک مدیر حتما باید با کت و شلوار جلوی اینستاگرام بیاید برای مثال مدیر یک کارخانه یا شرکت اما یک سرآشپز در بعضی از عکس‌هایش می‌تواند لباس‌های معمولی بپوشد، اما بیشتر باید با آن لباس آشپزی‌اش باشد تا آن حس و آن ارزش را به مخاطبش برساند.

قانون چهارم

چهارمین قانونی که وجود بازاریابی اینستاگرامی  دارد، اصلا نیازی به بزرگنمایی و درغگویی نیست. بحث در مورد پرستیژ بود، شما می‌خواهید پرستیژ خودتان را حفظ کنید اما اصلا لازم نیست دروغ بگویید، بهترینی که هستی را نشان مردم دهید اما نیازی نیست که به مردم دروغ بگویید. مردم باهوش شده‌اند، اگر چهار سال پیش دروغ می‌گفتید مردم باور می‌کردند و فکر می‌کردند چنین چیزی وجود دارد، اما الان بخاطر اینکه تنوع بالا رفته است و آدم‌های زیادی در اینستاگرام هستند که دروغ گفته‌اند و لو رفته‌اند، آدم‌ها با هوش شده‌اند و متوجه می شوند که دروغ می‌گویید و احتمالا خودتان نیستید و متنوع با استوری‌ها و فیلم‌های متنوعی که در اینستاگرام است، شخصیت فرد لو می‌رود که آن فرد چه شخصیتی دارد. پس به این قضیه بسیار واقف باشید و خوب عمل کنید و هر کاری که شما در روز اول انجام داده‌اید بعد نتیجه‌ی آن را خواهید دید.

قانون پنجم

پنجمین قانون در بازاریابی اینستاگرامی ، تنوع پست‌ها از گذشته بسیار مهم شده است. اگر من یک میکاپ ارتیست بودم و در گذشته فقط عکس‌های عروسم را می‌گذاشتم، برای مردم قابل قبول بود. اما الان مردم خسته‌ می‌شوند اگر ببینند عکس‌های شما شبیه همدیگر است و احتمال اینکه شما را آنفالو کنند بسیار زیاد است. حتی اگر کار شما خوب باشد. صرفا به این نکته توجه کنید اگر من میکاپ آرتیست هستم، نباید حتما کارهای خودم را بگذارم گاهی وقت‌ها باید لوازم آرایش و خودم را نشان دهم. تیپ خودم را نشان دهم و گاهی باید سالن و مکالماتم را با عروس نشان دهم وششمین قانونی که می‌خواهم در مورد آن صحبت کنم و می‌خواستم همه‌ی صحبت‌ها را بگویم تا به نکته‌ی ششم برسم و از همه مهم‌تر است، call to action و یا CTA است که به معنای فراخوان برای عمل است. یعنی شما از مخاطبتان یک درخواستی می‌کنید تا یک کاری را برای شما انجام دهد. برای مثال یک کامنت بگذار، دوستانت را تک کن، عکس یک بهتر بود و یا عکس دوم؟ بچه‌ها من  برای کپشن آخر به کمک شما احتیاج دارم، امکانش هست برای من جواب‌هایتان را بنویسید، یا من یک پست جدید گذاشتم ببینید و یا دوستانی از من درخواست کردند اینطوری باشد من عمل کردم شما ببینید و نظرتان را بگویید.

به نظر شما اینجور پست‌ها بهتر است و یا پست‌های قبل و زمانی که شما از کاربرانتان سوال میپرسید، جواب دادن برای آن‌ها راحت است و این تعامل شما را افزایش می‌دهد و دنبال‌کننده‌های شما یاد می‌گیرند به شمنا جواب دهند و برای آن‌ها راحت‌تر می‌شود. پس در مورد call to action بسیار تحقیق کنید و ببینید که پیج‌ها به چه شکل اینکار را انجام می‌دهند. چطوری در استوری‌ها و ویدئو‌ها و پست‌هاشون این کار را انجام می‌دهند. این مسئله را دست کم نگیرید، این مهم‌ترین مسئله‌ای است که اینگیجمنت پیجتان ر بالاتر می‌برید و اینگیجمنت به معنای تعامل کاربران با شما است. اگر شما بتوانید اینگیجمنت پستتان را بالا ببرید، اینستاگرام پیج شما را به سایر کاربران نشان می‌دهد و پست شما در اکسپلور نمایش داده می‌شود و از نظر سایر برند‌ها شما با ارزش می‌شوید و هزاران اتفاق خوب برای شما می‌افتد اما اصلا آسان نیست. آموزش اساسی و پایه‌ی ما در اینجا تمام می‌شود. شاید این ویدئو چهل و پنج دقیقه و یا یکساعت زمان بر باشد اما به اندازه‌ی ماه‌ها آموزش در این ویدئو نهفته بود. تمام مثال‌هایی که من برای شما زدهم، مثال‌های بسیار مهمی بود که باید بر روی کسب و کار خودتان کار کنید و تک تک  شش قانونی که به شما گفتم را باید تمرین کنید و تک به تک سوال‌هایی که مطرح کردم را به وضوح بتوانید پاسخ دهید و هر شش ماه یکبار و هر یکسال یکبار جواب این سوالات متفاوت می‌شود به این دلیل که آدم‌ها در اینستاگرام متفاوت می‌شوند. چیز‌های متفاوت‌تری می‌خواهند. مثال‌هایی که من میزدم یکی در مورد چهارسال پیش بود و یکی دیگر برای الان بود، این به چه معناست؟ برای اینکه نمی‌توانید بر روی اعمالی که چهار سال پیش انجام میدادید حساب کنید که الان هم، بتوانید موفق باشید. چه بسا پیج‌های خوب با محتواهای بسیار خوبی هستند که هیچ زمانی نتوانستند پیشرفت کنند و یکسال است که تعداد فالور‌هایش یکسان مانده است. این  به معنا ی شکست برای یک پیج اینستاگرام است، مگر اینکه اصلا اینطوری نباشد اما ادمی که هر روز بیست استوری می‌گذارد، هر روز یک پست می‌گذارد و زحمت می‌کشد، قطعا به دنبال موفقیت بیش‌تر است. مگر می‌شود که کسی موفقیت نخواهد اما اگر من یکسال است کار می‌کنم و تعداد فالور‌های من روی ۵۰هزارتا مانده است، یک جای کار من مشکل دارد.

نتیجه گیری

زمانی که تعداد فالور‌های شما یکی مانده است، به این معنا است که تعداد ورودی‌ها و خروجی‌ها یکی است، یعنی هر کسی بیاید، میرود، درست است؟ پس به این نکته توجه کنید. هیچ زمانی پیج به این حالت نمی‌ماند و اگر بماند به این معنا نیست که کسی شما را فالو نکرده است، به این معنا است که شما را فالو می‌کنند ولی آنفالو می‌شوید، چه کاری می‌کنیم که فالو‌های ما خیلی سریع می‌روند؟ به این نکات بسیار مهم و اساسی و پایه بود و شاید خیلی از حرف‌های داخل آن کلیشه‌ای بود و بسیار شنیده‌ بودید اما به شدت واقعی بود و باید به آن توجه کنید. اصلا نمی‌توانید از زیر این قضیه در بروید، اگر همان روند قبل را ادامه دهید نتیجه همان می‌شود که چهار سال پیش اتفاق افتاد. اگر از یکسال پیش تا الان در حال پیشرفت هستید و فالور‌های شما در حال پیشرفت است، به این معنا است که شما خوب هستید، اما همیشه نمی‌توانید روی آن حساب کنید. چون الگوریتم‌های اینستاگرام در بازاریابی اینستاگرامی حل پیشرفت است و ۴ سال پیش اینستاگرام پست‌های شما را به همه‌ی فالور‌ها نشان می‌داد و اگر فالور‌ها دوست داشتند شما را دنبال می‌کرد. اما الان اینستاگرام به این مسائل توجه می‌کند. الان اینستاگرام پست شما را به ده درصد نمایش می‌دهد، اگر آن ده درصد پست شما را خوب لایک کرده باشد به بقیه فالور‌ها نشان میدهد. اینستاگرام به دنبال منافع خودش است، دنبال این است که از پلتفرم خودش درآمد داشته باشد. چرا باید همه‌را به همه نشان دهد؟ محتواهایی را نشان می‌دهد که افراد آن‌ها را دوست داشته باشند و بتوانند از آن درآمد داشته باشد. پس تمام این مسائل منطقی را کنار هم بگذارید و قبول کنید و اصلا نمی‌توانید منکر این قضیه شوید و از انجام دادن آن‌ها فرار کنید. حواستان به ۶ قانون گفته شده باشد. همینطور حتما به ۴ سوال اول که مطرح کردم را پاسخ دهید و برای ساختن پروفایل حرفه‌ایتان وقت بگذارید. حتی در مواردی من برای نوشتن بیوگرافی در بازاریابی اینستاگرامی دو سه روز زمان گذاشته‌ام. اینقدر باید بنویسید و خط بزنید تا به نتیجه‌ی درست برسید. منتظر آموزش‌های حرفه‌ای تر باشد این‌ها آموزش‌های اصولی بود و قرار است ما دوره‌هایی را بگذاریم که به شدت مکمل و پایه‌ی آن‌ها است و شما باید این آموزش‌ها را ببینید تا بتوانید در آنها شرکت کنید و آن آموزش‌ها حرفه‌ای تر هستند و به دنبال برند‌سازی و درآمدسازی بیش‌تر برای شما هستند. خیلی خوشحال شدم که توانستم این آموزش را به صورت تمام وکمال برای شما بگویم و امیدوارم موفق باشید. اگر لازم شد ویدئو را چند بار ببینید.
من راضیه میرزایی هستم و می‌توانید در اینستاگرام من را دنبال کنید. منتظر تمام نظراتتان هستم، برای من کامنت بگذارید، دوست دارم نظراتتان را بشنوم و بدانم. به امید دیدار.      

 

5 در مورد “رازهای شروع بازاریابی اینستاگرامی خانم رییس”

 1. سلام
  ممنون از توضیحات مفیدتون

  چقدر با روسری و موهاتون رو جابه جا کردین و واقعا منو حین دیدن این ویدیو عصبی کرد!!

  و یه مورد دیگه اینایی که گفتین برای پیج های براساس محتوا و بلاگر ها مناسب بود ولی پیج های فروشگاهی چی؟ پیج فروشگاهی کارش برای engagement بالا گرفتن سختتره. CTA برای فروش محصول انچنان مثل پست های یه بلاگر جواب نمیده و..

  لطفا در مورد روش رشد پیج های فروشگاهی محتوا کاربردی تهیه کنید

  تشکر

  1. سلام عزیزم. ممنون از شما بابت توجه به آمورش.
   بله عزیزم صد در صد تعریف engagement و درصد اون، در پیج های کاملا بیزینسی و فروشگاهیی خیلی خیلی متفاوته. قطعا در این زمبنه هم محتوای مناسب اضافه می کنم. لطفا به پیج اینستاگرام razie.lotfi@ سر بزنید، چون بعضی از محتواهای کلی رو اونجا میذارم. ممنونم از شما

 2. فوق العاده بود .خیلی خوشحالم که با شما آشنا شدم.
  امیدوارم تو کارم موفق بشم با کمک های مفید شما

 3. مونا باقر آهنگرها

  وقتتون بخیر . بسیاااار عالی و مفید بود . از شما و آقای لطفی بابت اینکه وقت پر ارزشتون رو در اختیار آموزش به ما قرار دادید , بسیار سپاسگزارم. از صمیم قلبم امیدوارم انرژی مثبت و خوب این آموزش ها به شما, کسب و کار و زندگیتون برگرده 🙏⭐💚

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *