راز گسترش ۱۲ برابری مزون لباس عروس لنی لیست با فرانچایز

مزون لباس عروس

سلام خانم رییس، یکی از جالب ترین و پر چالش ترین کسب و کار های خانم ها، مزون لباس عروس است و امروز یک پست فوق العاده برای شما آماده کرده ایم که دغدغه بسیاری از مخاطبان ” سلام خانم رییس “ بوده است:

چطور می توانم برند مزون لباس عروس گسترش بدهم و در شهر های مختلف شعبه بزنم؟

ابتدا این ویدیو را از خانم رییس حتما مشاهده بفرمایید:

ما برای اینکه بتوانیم پاسخی درخور به شما ارایه کنیم، مصاحبه یکی از بانوان بسیار موفق در حوزه مزون لباس عروس را با مجله فوربز ترجمه کرده ایم، که می تواند الگوی بسیاری جذابی برای شما باشد. این شما و این هم این مصاحبه آموزنده:

چرا این بنیانگذار با فرانچایز برند مزون لباس عروس خود موافقت کرد؟

قهوه با ”لنی لیست“ Lanie List ، مؤسس و مدیرعامل «عروس دوست داشتنی »

مجموعه «قهوه با …» یک سری دنباله دار است که داستان ها و نصیحت هایی را از کارآفرینان زن بیان می کند. مصاحبه ها در اصل صحبت هایی است که ما هنگام خوردن قهوه داشته ایم و سپس ویرایش شده اند.

لنی فرانچایز مزون عروس

لنی لیست جلوی کافی شاپ مرد خندان

گوش دادن به نسخه صوتی مقاله : 

برای مرور در اتومبیل و حین کارهای دیگر!

زمانی که لنی لیست می خواست کسب و کار مزون لباس عروس خود را گسترش دهد، یک روش غیرمعمول را انتخاب کرد: فرانچایز یا همان اعطای حق امتیاز.

کسب و کار هفت ساله ای که با یک مغازه در وست ویلیج شهر نیویورک کار خود را آغاز کرده بود، اکنون ۱۲ شعبه در کل کشور دارد. مالک سه شعبه از آنها لنی است و بقیه توسط افرادی که با دقت توسط خود او انتخاب شده اند و حق امتیاز به آنها واگذار شده است، اداره می شوند.

«عروس دوست داشتنی» یک مزول لباس عروس معمولی نیست.

از لحظه ای که وارد می شوید، جو زیبا و دنج آن نظر شما را به خود جلب می کند. خود من در سال ۲۰۱۵ و زمانی که ساقدوش عروس بودم و وظیفه همراهی دوستم برای انتخاب لباس را داشتم، این جو را در این فروشگاه که در شهر نیویورک بود تجربه کردم. زیبایی شناسی طراحی فروشگاه و طراحی لباس ها عروس هایی را که به طراحان مستقل جذب می شوند، علاقه مند می کند.

قیمت متوسط هر لباس عروس بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است و پاییز سال گذشته، لیست اولین کالکشن لباس که به طور خاص برای فروشگاه های عروس دوست داشتنی طراحی شده بود را معرفی کرد که لووین نام دارد و پس از آن دو کالکشن دیگر نیز معرفی شدند.

لیست می گوید که هر فروشگاهی به طور متوسط ۲۰ تا ۴۰ درصد رشد سالیانه دارد. او این  کسب و کار را خودش ساخته است و اکنون هیچ بدهی ای ندارد که او این را به دلیل فرانچایز می داند. لیست تقریباً ۲۴ کارمند دارد؛ چهار نفر که با او همکاری می کنند و حدود ۲۰ نفر که در فروشگاه های خودش کار می کنند.

من و لیست یک روز صبح در بیرون از کافه مرد خندان همدیگه را ملاقات کردیم که در همسایگی فروشگاه او در شهر نیویورک است. سپس به داخل فروشگاه رفتیم تا چند عکس بگیریم. ادامه مصاحبه را بخوانید تا درباره نحوه شروع کار لیست، افکارش او راجع به اینکه چه  کسب و کاری بهترین فرانچایز را ایجاد می کند و اینکه چه انتظاراتی از فرانچایز می توان داشت را بفهمید.

فرانچایز مزون عروس

عکسی از مزون عروس دوست داشتنی در میامی

جولی: چطور به این فکر افتادید که لباس عروس بفروشید؟

لنی: من خودم به تنهایی فرایند مربوط به عروسی را تجربه کردم و برای من شوکه کننده بود که یک  کسب و کار به این بزرگی می تواند بسیار قدیمی باشد. سال ۲۰۰۸ بود و در آن زمان هیچ مزون لباس عروس خوبی نبود.

در انتها مجبور شدم لباس عروس خود را از یک مزون لباس عروس در لندن بخرم که تجربه جالبی بود. فروشنده خیلی خوب بود و همسن من بود، بعلاوه اینکه من عاشق لباسم بودم. همینجا بود که ایده مزون عروس دوست داشتنی شروع شد. من می خواستم محیط شیک و زیبایی ایجاد کنم تا بقیه عروس ها بتوانند همان تجربه مرا داشته باشند.

جولی: زنانی که از مزون شما خرید می کنند چه کسانی هستند؟ شما لباس ها را چطور توصیف می کنید؟ این لباس ها چه تفاوتی با برند عروس دیوید دارند؟

لنی: ما دسته های متفاوتی از طراحان را داریم که از سراسر دنیا انتخاب می کنیم. زمانی که من این مزون را راه انداختم، طراحان زیادی از Etsy را انتخاب کردم، زیرا می دیدم که چند طراح وجود دارد که میل به ایجاد کارهای کلاسیک دارند اما بجز در Etsy در هیچ کجا نمی شد چنین لباس هایی خرید.

دو طراح اول، سارا سون و الیزابت دای بودند که در Etsy با آنها تماس گرفتم و گفتم: «آیا محصولات خود را در فروشگاه ما می فروشید؟»

آنها به سرعت پاسخ دادند: «بله، ما خیلی دوست داریم که کاری شبیه به این انجام دهیم.» این دو زن اکنون  کسب و کار پررونقی دارند. این نقطه واقعاً شروع چیزی برای همه ما بود.

من عاشق این هستم که به زنان کمک کنم تا وارد  کسب و کار شوند و مدل فرانچایز ما به من این اجازه را می دهد تا نه تنها از طراحان جدید، بلکه از صاحبان فروشگاه نیز حمایت کنم.

جولی: حالا که مزون لباس عروس های فرانچایز دارید، نقش شما چگونه تغییر کرده است؟

لنی: خنده داره، چون یک بار من پشت تلفن بودم و یک لیز جدید را نهایی می کردم و مردی که پشت خط بود گفت، «اوکی، این را به بخش حسابداری خودتان ارجاع بدهید.» سپس مکث کوتاهی کرد و سپس گفت، «خود شما مسئول هستید، درست است؟» و من گفتم، «بله، خودم هستم.»

من همه کارهای امورمالی را انجام می دهم، و همچنین کارهای مربوط به برندسازی و بازاریابی. من فکر می کنم کارآفرینی مخصوص کسانی است که می خواهند همه چیز را خودشان کنترل کنن، بنابراین یک گزینه عالی برای من است اما مطمئناً از دیگران هم کمک می گیرم. ما با یک طراح مد در بسیاری از عکاسی های خود کار می کنیم و همچنین با طراحان گرافیک به صورت برون سپاری همکاری می کنیم.

فرانچایز مزون لباس عروس

لیست در مزون لباس عروس ”عروس دوست داشتنی“ خود در تری باکا

جولی: چطور تصمیم گرفتید که برند و مفهوم مزون عروس دوست داشتنی را فرانچایز کنید؟

لنی: این کار تصادفی اتفاق افتاد اما چیزی بود که آن را می شناختم زیرا در آن زمان در یک شرکت مدیریت برند به نام آیکونیکس کار می کردم که حق امتیاز برندهای مشهور را به عمده فروشان و تولیدکنندگان می دهد.

زمانی که شروع به کار برای آنها کردم، ما دو برند داشتیم و زمانی که آنجا را ترک کردم ۳۵ برند داشتیم، بنابراین چیزهای زیادی یاد گرفتم.

زمانی که من در سال ۲۰۱۰، عروس دوست داشتنی را راه اندازی کردم، هنوز در شغل قبلی خود مشغول بودم. تا سال ۲۰۱۵ من آیکونیکس را رها نکردم و بنابراین به مدت پنج سال هر دو کار را به صورت همزمان انجام می دادم.

فکر می کنم اگر همان ابتدای کار شغل خود را رها کرده بودم، فکر نمی کنم می توانستم انقدر آزادانه و ریسک پذیر با برند خود برخورد کنم. من حس نمی کردم که کسی مرا مجبور کرده است تا به شکل خاصی رفتار کنم.

زمانی که شش سال پیش کار خود را در نیویورک آغاز کردیم، کنفرانس مطبوعاتی بزرگی داشتیم. خیلی از افراد تماس می گرفتند و می گفتند، «یک شعبه اینجا افتتاح کن.» به این شکل چراغی روشن شد و من فهمیدم که اگر از مدل فرانچایز استفاده کنم می توانم این کار را انجام دهم.

من شعبه دوم را در لس آنجلس افتتاح کردم و کمی بعد از آن، دو فروشگاه فرانچایز اول ما در واشنگتن و فیلی افتتاح شد. این اتفاق مربوط به چهار سال پیش است.

فرانچایز مزون لباس عروس

جمله ای از لنی لیست

جولی: چرا به دنبال یک فرانچایز بودی؟

لنی: من به گروه فرانچایزمون افتخار می کنم. ما دوست هستیم و حداقل دوبار در سال در بازارهای لباس عروس با همدیگر دیدار می کنیم. تنها یک مورد بود که نتیجه نداد و این اتفاق پیش از شروع کار افتاد. فرایند آن شبیه مصاحبه شغلی است به این ترتیب که ما می خواهیم بدانیم آیا فرانچایز بالقوه برند ما را درک می کند و فرهنگ ما را می فهمد یا نه.

من بسیار روی انتخاب سخت گیرم زیرا می خواهم که موفق باشند. پیش ازاینکه حتی با کسی صحبت کنم یا آنها را ملاقات کنم، یک پرسشنامه وجود دارد که به آنها می دهیم تا شناختی پایه ای نسبت به زمان شروع کار آنها، ارزش خالص آنها، میزان سرمایه گذاری آنها در  کسب و کار، طراحانی که می خواهند وارد کار کنند و دیگر مسائل پیدا کنیم.

جولی: فکر می کنید چه ویژگی های اخلاقی به فرانچایزهای خوب ختم می شود؟

لنی: من از کلمه نامنظم زیاد استفاده می کنم. افرادی که می خواهند کار خود را انجام دهند و فکر می کنند کاری نیست که وظیفه آنها نباشد. آنها با عروس هایی کار می کنند که بزرگترین خرید عمرشان را انجام می دهند و خیلی چیزها به این خرید آنها بستگی دارد، بنابراین باید مایل باشند که هر روز این راه زیاد را بروند و این زنان را پشتیبانی کنند.

معنای حرفم این است که مثلاً باید سومین تماس تلفنی را بگیرند و یا باید برای بار چهارم اجازه دهند که لباس توسط عروس دیده شود. مطمئناً آنها نیز احتیاج دارند که به اندازه کافی میل و اشتیاق و سلیقه برای خرید لباس عروس داشته باشند بنابراین در انتخاب آنها نیز خوب عمل کنند، اما این هم می تواند تحلیلی باشد.

جولی: کمی راجع به مدل مالی فرانچایز بگو.

لنی: ساختار کاملاً به من بستگی دارد که در ابتدا واقعاً دلهره آور بود. برای مدل فرانچایز، آنها یک هزینه حق امتیاز اولیه می دهند و دستورکار مرسوم ما را درباره نحوه اداره فروشگاه دریافت می کنند.

من همه کار برای آنها می کنم، از کمک به آنها برای ثبت  کسب و کارشان گرفته تا اینکه برای گواهی مالیات فروش به کجا باید مراجعه کنند و یا فروشگاه خود را چگونه طراحی کنند و مشاوره به آنها برای خرید لباس هایشان.

اما آنها برای شروع کار همه پرداخت ها را انجام می دهند. آنها  کسب و کار خود را آغاز می کنند اما تفاوت اینجاست که آنها وارد سیستمی می شوند که هم اکنون نیز به خوبی کار می کند.

بنابراین این هزینه یک بار پرداخت می شود و سپس در فروش فصلی یک حق امتیاز پرداخت می کنند و همچنین درصدی از فروش را به یک صندوق برند پرداخت می کنند که به صورت مستقیم برای بازاریابی و تبلیغات استفاده می شود.

امروزه انجام یک فرانچایز بسیار مقرون به صرفه است. در شروع، هزینه شروع وبسایت خودتان و داشتن ترافیک خوب برای وبسایت می تواند زیاد باشد اما اگر شما یک فرانچایز را با ما شروع کنید، وبسایت هم اکنون نیز وجود دارد و ترافیک خیلی خوبی هم دریافت می کند.

فرانچایز مزون لباس عروس

من و لنی جلوی کافه مرد خندان

جولی: آیا توصیه ای برای زنانی که می خواهند  کسب و کار خود را فرانچایز کنند، داری؟

لنی: فکر می کنم اولین چیزی که باید داشته باشید یک سس مخفی است. شما باید واقعاً بدانید که در حال اضافه کردن چه ارزشی هستید.

ما یک هشتگ داریم. #OurLovelies و اینطور به نظر می رسد که ما یک باشگاه با اعضایی داریم که شامل عروس ها و همچنین صاحبان فروشگاه هاست. باید به خاطر داشته باشید که کسی برای اینکه عضوی از جمع شما باشد به شما پول پرداخت می کند.

شما همچنین باید  کسب و کار را پرورش دهید کار شما تنها دریافت پول نیست ما هر هفته با فرانچایزهای خود تلفنی صحبت می کنیم. شما باید واقعاً بخواهید که سطحی از خدمات را ارائه دهید که آنها را پشتیبانی می کند.

من به سرعت می توانم بگویم که آیا یک  کسب و کار این قدرت را دارد که بتواند به راحتی فرانچایز شود یا نه، بنابراین اگر کسی درباره گسترش از طریق مدل فرانچایز فکر می کند، می تواند با من تماس بگیرد.

من عاشق کمک به دیگران هستم و خوشحال می شوم که توصیه هایی را راجع به شروع کار بدهد زیرا باور دارم که دادن حق امتیاز یک مدل رشد فوق العاده برای  کسب و کارهای مناسب است.

هر سوال یا دغدغه ای درباره این پست دارید

همین حالا در قسمت دیدگاه بیان کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخ می دهند

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *