همه چیز درباره زبان بدن

زبان بدن چیست؟

زبان بدن به سیگنالهای غیرکلامی اشاره دارد که ما برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می کنیم.در برخورد با افراد،قبل از اینکه انها کوچکترین حرفی بزنند با زبان بدنشان با شما حرف میزنند. به گفته کارشناسان، این سیگنال های غیرکلامی قسمت عظیمی از ارتباطات روزانه را تشکیل می دهند. از حالت های صورت گرفته تا حرکات بدن.

به عبارت دیگر چیزهایی که نمی گوییم هم می توانند حجم زیادی از اطلاعات را منتقل کنند.

به همین دلیل درک زبان بدن مهم است، اما دقت کنید که در بسیاری از موارد، شما باید به عنوان یک گروه به سیگنال ها نگاه کنید تا اینکه فقط روی یک عمل واحد تمرکز کنید.

در اینجا به شما یاد میدهم که وقتی می خواهید زبان بدن را تفسیر کنید، به دنبال چه چیزی باشید.

حالات چهره

به این فکر کنید که فرد فقط با بیان صورت چقدر توانایی انتقال دارد. برای مثال لبخند می تواند نشان دهنده تأیید یا خوشحالی باشد. اخم می تواند نشان دهنده عدم تأیید یا ناراحتی باشد.

حالت های چهره ما احساسات واقعی ما در مورد یک موقعیت خاص را نشان میدهد. یعنی در حالی که می گویید خوبم  صورت شما ممکن است خلاف این را به مردم بگوید.

مثلا احساساتی که در زیر نام برده میشود،به راحتی در چهره شما نمایان میشود.

خوشحالی
غمگینی
عصبانیت
تعجب
تنفر

ترس
گیجی
هیجان

زبان صورت فرد حتی می تواند به اعتماد یا عدم اعتماد ما به گفته های او کمک کند.

 

مطالعات نشان داد که قابل اعتمادترین حالت چهره کمی بالا آمدن ابرو همراه کمی لبخند است. این حالت چهره دوستی و اعتماد به نفس را انتقال میدهد.

به طور کل حالات صورت از جهانی ترین اشکال زبان بدن است. حالاتی که برای انتقال ترس، عصبانیت، غم و شادی استفاده می شود در کل دنیا مشابه است.

اهمیت زبان بدن

تحقیقات نشان می دهد که ما حتی در مورد هوش افراد نیز بر اساس چهره و بیان آنها قضاوت می کنیم.

مثلا افرادی که صورت باریک تر و بینی برجسته تری دارند، بیشتر به عنوان یک فرد باهوش شناخته می شوند. همچنین افرادی که خوش رو و حندان اند، باهوش تر از افراد عصبانی ارزیابی میشوند.

چشمها

از چشمها غالباً بعنوان “پنجره های روح” یاد می شود زیرا قادر به آشکار کردن چیزهای زیادی در مورد احساس یا فکر شماست

همانطور که با فرد دیگری در مکالمه هستید، توجه به حرکات چشم بخشی طبیعی و مهم از روند ارتباطات است.

مواردی که در رابطه با چشم ها باید توجه کنید شامل این است که مثلا فرد  تماس مستقیم چشمی برقرار میکند یا از نگاه مستقیم جلوگیری می کند، چقدر پلک می زند یا مردمک چشمش  گشاد است.

هنگام ارزیابی چشم ها، به علائم زیر توجه کنید:

جهت نگاه

وقتی شخصی هنگام مکالمه مستقیماً به چشمان شما نگاه می کند، نشان دهنده علاقه و توجه وی است. با این حال، تماس چشمی طولانی مدت در بعضی افراد احساس خطر ایجاد میکند.

از طرف دیگر، قطع ارتباط چشمی و مرتب نگاه کردن به اطراف ممکن است نشان دهنده حواس پرتی، ناراحتی یا تلاش برای پنهان کردن احساسات واقعی  باشد.

پلک زدن
پلک زدن طبیعی است، اما اینکه فرد چقدر پلک میزند مهم است.

معمولاً افراد وقتی احساس ناراحتی میکنند با سرعت بیشتری پلک می زنند. پلک زدن مکرر ممکن است نشان دهنده این باشد که شخصی عمدا در تلاش است حرکات چشم خود را کنترل کند.

مثلا در بازی پوکر شخص تلاش میکند کمتر پلک بزند تا هیجان زده به نظر نرسد.

اندازه مردمک چشم
اندازه مردمک چشم می تواند یک سیگنال غیرکلامی بسیار ظریف باشد. در حالی که سطح نور در محیط، اندازه مردمک چشم را کنترل می کند، اما گاهی اوقات احساسات نیز می توانند تغییرات کوچکی در اندازه مردمک ایجاد کنند

دهان

بیان و حرکات دهان نیز می تواند در خواندن زبان بدن ضروری باشد. به عنوان مثال، جویدن لب پایین ممکن است نشانگر این باشد که فرد احساس نگرانی، ترس یا عدم امنیت را تجربه می کند

پوشاندن دهان ممکن است تلاشی برای مودب بودن در صورت خمیازه کشیدن یا سرفه کردن فرد باشد، اما ممکن است تلاشی برای پوشاندن اخم یا عدم تأیید هم باشد.
لبخند زدن یکی از بزرگترین سیگنالهای زبان بدن است، اما لبخند را نیز می توان به طرق مختلف تفسیر کرد.

لبخند ممکن است واقعی باشد، یا ممکن است برای بیان شادی کاذب، کنایه یا حتی بدبینی استفاده شود

هنگام ارزیابی زبان بدن، به علائم زیر د رابطه با  لب و دهان توجه کنید:

سفت شدن لب ها ممکن است نشان دهنده عدم رضایت، عدم تأیید یا بی اعتمادی باشد

گاهی اوقات افراد هنگام نگرانی، اضطراب یا استرس لب های خود را گاز می گیرند

هنگامی که افراد می خواهند یک واکنش احساسی را پنهان کنند، ممکن است دهان خود را بپوشانند تا از نمایش لبخندشان جلوگیری کنند.

تغییرات جزئی در دهان نیز می تواند شاخص های ظریفی از احساس فرد باشد. هنگامی که دهان کمی چرخانده می شود، ممکن است به این معنی باشد که فرد احساس خوشبختی یا خوش بینی می کند.

حرکات

حرکات می توانند برخی از مستقیم ترین و بارزترین سیگنال های زبان بدن باشند. تکان دادن دست ها، اشاره و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی، همگی جز حرکات زبان بدن هستند.

برخی از حرکات ممکن است فرهنگی باشد، مثلا نشان دادن انگشت شست در کشور دیگر ممکن است معنای کاملاً متفاوتی از معنای آن در ایران داشته باشد

مثالهای زیر فقط چند حرکت رایج و معانی احتمالی آنها است.

مشت گره کرده می تواند در برخی شرایط خشم و در برخی شرایط همبستگی را نشان دهد.

انگشت شست رو به بالا و شست رو به پایین اغلب به عنوان حرکات تأیید و عدم تأیید استفاده می شود.

لمس انگشت شست و انگشت اشاره در یک دایره در حالی که سه انگشت دیگر ازاد هستند، می تواند به معنای “خوب”باشد. در بعضی از مناطق اروپا، همین حرکت استفاده می شود به این معنی که شما هیچ هستید. در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، این نماد در واقع یک حرکت مبتذل است.

بازوها و پاها

دست ها و پاها نیز می توانند در انتقال اطلاعات غیرکلامی مفید باشند.

هنگام ارزیابی زبان بدن، به برخی از علائم زیر که ممکن است دست ها و پاها منتقل کنند توجه کنید:

بازوهای ضربدری ممکن است نشان دهد که فرد احساس دفاعی، محافظت از خود یا بسته شدن می کند
ایستادن با دستانی که روی باسن قرار گرفته اند می تواند نشانه آمادگی و کنترل فرد باشد، یا احتمالاً نشانه پرخاشگری است

دست گذاشتن پشت دست ممکن است نشان دهنده احساس کسالت، اضطراب یا حتی عصبانیت در فرد باشد

ضربه سریع انگشتان یا تکان دادن ناخن می تواند نشانه ، بی حوصلگی و سرخوردگی فرد باشد.

پاهایی به شکل صلیب می تواند نشان دهد که فرد نیاز به حریم خصوصی دارد.

طرز قرار گیری بدن

نحوه نگه داشتن بدن نیز می تواند به عنوان بخشی مهم از زبان بدن باشد. اصطلاح وضعیت بدنی به نحوه نگه داشتن بدن و همچنین شکل کلی جسمی فرد اشاره دارد.

وضعیت بدنی می تواند اطلاعات زیادی در مورد احساس فرد به شما منتقل کند و همچنین نکاتی درباره خصوصیات شخصیتی، مانند اعتماد به نفس، گشودگی یا تسلیم بودن فرد را به شما انتقال دهد

به عنوان مثال،صاف نشستن ممکن است نشان دهنده تمرکز فرد و توجه به آنچه اتفاق می افتد باشد. از طرف دیگر، نشستن با بدن خمیده به جلو می تواند دلالت بر بی حوصلگی یا بی توجهی فرد داشته باشد.

هنگامی که می خواهید زبان بدن را بخوانید، سعی کنید به سیگنال هایی  که حالت فرد می تواند ارسال کند، توجه کنید.

حالت باز شامل باز نگه داشتن تنه بدن و در معرض قرار گرفتن آن است. این نوع حالت بیانگر دوستی، گشودگی و تمایل است .
حالت بسته به حالت پنهان کردن تنه بدن اغلب با قوز به جلو و نگه داشتن دست ها و پاها به صورت ضربدری انجام می شود. این نوع حالت می تواند نشان دهنده خصومت، معذب بودن و اضطراب باشد.

فضای شخصی

آیا تا به حال شنیده اید که کسی به نیاز خود به فضای شخصی اشاره کند؟ آیا تا به حال اتفاق افتاده از اینکه کسی بیش از حد به شما نزدیک شده احساس ناراحتی کنید؟

اصطلاح پروگزمیکس، که توسط انسان شناس ادوارد تی هال ابداع شد، به فاصله بین افراد هنگام تعامل اشاره دارد. همانطور که حرکات بدن و حالات صورت می تواند اطلاعات زیادی را به شما انتقال دهد، فضای جسمی بین افراد نیز می تواند چنین باشد.

هال چهار سطح فاصله اجتماعی را توصیف کرد که در موقعیت های مختلف رخ می دهد.

فاصله نزدیک

این سطح از فاصله جسمی غالباً نشان دهنده رابطه نزدیکتر یا راحتی بیشتر بین افراد است. این معمولاً در هنگام تماس صمیمی مانند در آغوش گرفتن، نجوا، یا لمس اتفاق می افتد.

فاصله شخصی
فاصله جسمی در این سطح معمولاً بین افرادی رخ می دهد که اعضای خانواده یا دوستان نزدیک هستند. هرچه افراد در هنگام تعامل راحتتر بایستند می تواند شاخصی از صمیمیت در روابط آنها باشد

فاصله اجتماعی

این سطح از فاصله جسمی غالباً با افراد آشنا استفاده می شود با کسی که نسبتاً خوب می شناسید، مانند یک همکار که چندین بار در هفته می بینید.

فاصله عمومی
فاصله جسمی در این سطح اغلب در شرایط سخنرانی عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا صحبت در مقابل کلاسی مملو از دانش آموزان یا ارائه سخنرانی در محل کار.

درک زبان بدن می تواند کمک زیادی به شما در برقراری ارتباط بهتر با دیگران و تفسیر آنچه دیگران ممکن است منتقل کنند، باشد.

همانطور که در ابتدا گفتم مهم است که هنگام تفسیر زبان بدن در رابطه با ارتباط کلامی،به سایر سیگنالهای غیرکلامی و شرایط تیز توجه کنید.

شما می توانید روی زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی خود بیشتر کار کنید تا بقیه بتوانند احساس شما را بدون اینکه حتی یک کلمه بگویید، بهتر درک کنند.

لینک دانلود مقاله:

همه چیز درباره زبان بدن

سایت های لیدی باس

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *