عذر خواهی از همسر

عذر خواهی از همسر

در عذر خواهی از همسر خود چه بگوییم؟

یکی از موارد مشترک هر انسانی، اشتباه کردن است. انسانی که هرگز در زندگی خود اشتباه نکرده است، هنوز متولد نشده است. اما مسئله این نیست که از اشتباه کردن اجتناب کنید زیرا این کار کاملاً غیرممکن است، بلکه پذیرفتن عواقب اشتباهاتتان مهم است که باعث میشود  به جلو بروید و بهبود یابید.

و ممکن است سوال شود، چگونه می توان چیزی را که شکسته درست کرد، تا جایی که فکر کنید قابل حل نیست. خوب، یک کار خوب برای شروع یک عذرخواهی صداقت است. برخی از سخنان، که مستقیماً از قلب شما بیرون می آیند، توضیح می دهند که چقدر متاسف هستید

یک ازدواج موفق به دو نفر نیاز دارد که در عذرخواهی که نشان دهنده مسئولیت شخصی است تبحر داشته باشند. یک ازدواج عالی به یک زن و شوهر نیاز دارد که زود عذرخواهی کنند و زود یکدیگر را ببخشند.

به عنوان مثال آیا تا به حال یکی از این معذرت خواهی ها را به همسرتان گفتید ؟

متاسفم که چنین احساسی داری
اگه ناراحتت کردم، معذرت میخوام

متاسفم که همچین برداشتی کردی

عذر میخوام که اینطوری گفتم

من از ان عذر خواهی ها خوشم نمیاد . چرا؟

چون این مدل عذرخواهی ها فاقد مسئولیت شخصی هستند و انگشت اتهام رو متوجه طرف مقابل می کنند.

وقتی میگید: متاسفم که چنین احساسی داری مثل اینکه بگید: تو نباید همچنین احساسی داشته باشی. این یکی از بدترین عذرخواهی های دنیاست .لازم نیست که برای احساسات شخص دیگه ایی عذرخواهی کنید چون در قبالش مسئولیتی ندارید. من و شما مسئول سخنان و اعمال خودمان هستیم.

بهترین عذر  خواهی از همسر با این جمله آغاز می شود: \”متاسفم که گفتم ________\” و \”متاسفم که ________ کردم\”.

وقتی برای آنچه می گویید و می کنید عذرخواهی می کنید، مسئولیت شخصی را به عهده می گیرید و به همسرتان می گویید: احساساتت مهم است.

در اینجا مطلبی رو از خانوم دکتر تینا پارسا براتون بازنشر میکنم که نکته بسیار مهمی رو در رابطه با عذر خواهی در روابط زوجین و همدلی کردن اشاره میکنند.

تصور کنید پسر بچه ایی خواهرش رو هل میده تا بتونه با سه چرخش بازی کنه و خواهر زمین میخوره.

مامان به پسر میگه:پسر بد، بگو ببخشید.

اینجا دوتا گزینه وجود داره . پسر میتونه بگه :دلم میخواد هلش بدم

و بعد چی میشه؟مامان تنبیهش خواهد کرد.

یا میگه:ببخشید

و اینطوری مانع تنبیه شدن خودش میشه.اینجا در مغز پسر بچه چه چیزی کد میخوره؟اگر عذر خواهی کنم از تنبیه و مجازات خودم جلوگیری میشه.در اینصورت همدلی یاد گرفته نشده که پسر متوجه درد و رنجی که برای خواهرش رقم زده بشه.اینجا عذر خواهی مساوی جلوگیری از تنبیه و مجازاته.

همین پسر بچه بزرگ میشه و ازدواج میکنه و یک روز با همسرش روبروی من نشسته و میگه:خانوم دکتر من به همسرم میگم ببخشید،ولی این خانوم دست برنمیداره،بابا ببخشید دیگه.

شب قبل در یک مهمانی خانوادگی در منزل خانواده اقا،ایشون جلوی دیگران شوخی هایی کرده که به شدت باعث رنجش و ناراحتی خانوم شده.اما چرا عذرخواهی های اقا کارساز نیست؟

چون این اقا همون پسر بچه ایی است که یاد گرفته عذر خواهی یعنی جلوگیری از تنبیه.به محض اینکه صبح روز بعد خانوم میاد از رنجشی که دیشب تحمل کرده صحبت کنه،اقا در مغزش چی کد میخوره؟اگر به سرعت عذر خواهی کنم بحث(که برای او مثل مجازات است)فیصله پیدا میکند و قبل از اینکه خانوم صحبتش تموم بشه،میگه:ای بابا ببخشید حالا یه چیزی گفتم.

خانوم میاد ادامه بده و اقا میگه:گفتم ببخشید بس کن دیگه.

اینجا خبری از همدلی نیست و صحبت های اقا منعکس کننده درک او از درد و رنجی که رقم زده نیست.عذر خواهی همدلانه با ظرفیت گوش دادن شروع میشه.اول من سراپا گوشم که ببینم رفتار من چه تاثیری روی طرف مقابل گذاشته و سعی کنم نگاه او به موقعیت و افکار و احساساتی که در او در این لحظه شکل گرفته رو بفهمم و درک کنم(گاهی همین شنیده شدن برای خیلی از ما کافیه).

دوم وقتی من همدلانه گوش دادم،بعد نوع بیان و لحن و محتوای کلام من همدلانه خواهد بود. طوری که طرف مقابل میتونه بفهمه که من درد و رنج اون رو فهمیدم.و سوم در این نوع عذرخواهی،میل به ترمیم وجود داره. یعنی فردی مه عذر خواهی میکنه،مشتاقه که بدونه چطور میشه زخمی که وارد شده رو ترمیم کنه یا از تکرار اون جلوگیری کنه.

این مطلب به خوبی به ما تفهیم میکنه که در عذرخواهی از همسر خود، فقط به زبان اوردن ببخشید کافی نیست.

شما باید بتوانید طرف مقابلتان را درک کنید.باید متوجه رنجی که به ان فرد تحمیل کرده اید بشوید سپس عذرخواهی کنید.

امیدوارم که این مطلب به شما کمک کرده باشد.

لینک دانلود مقاله:

عذرخواهی از همسر

سایت های لیدی باس

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *