درباره راز خوشبختی چیزی شنیده اید؟

انسان خوشبخت چه کسی است؟

برای پاسخ دادن به این سوال که راز خوشبختی چیست؟در ابتدا باید بگوییم کسی که رضایتش از زندگی و خودش،ثبات و پایداری بیشتری داشته باشد انسانی خوشبخت است.

این افراد از داشته هایشان لذت میبرند و بسیار کم پیش می آید که نسبت به موضوعی بگویند:(کاش آنطور نمیشد.) به همین دلیل احساس تاسف کمتری دارد و از داشته هایش لذت میبرد و فردی رضایتمند است.

تعریف خوشبختی چیست؟

برای خوشبختی تعاریف مختلفی وجود دارد که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم:

۱-خوشبختی یعنی احساس رضایت و خشنودی از وضعیت فعلی خود.

۲-به طور کلی خوشبختی یعنی احساس آرامش،سعادت و خوشی و رسیدن به آرزو ها است.

راز خوشبختی چیست؟

نهایت آرزو و خواسته های انسان ها رسیدن به سعادت ،خوشبختی و نیک بختی است.

در ادامه به چند نمونه از رازهای خوشبختی اشاره میکنیم:

۱-انسان ها با هم متفاوت هستند و دغدغه ها و آرزوها مختلفی دارند.بنابراین در مرحله اول باید خودتان،روحیات و خواسته هایتان را بشناسید و بدانید که چه چیزی باعث شادی و خوشحالی شما میشود.

۲-دومین راز خوشبختی این است که برای رسیدن به آن اهدافی که دارید برنامه ریزی کنید و به سمتشان حرکت کنید،وقتی که اهدافتان را دنبال میکنید و برای رسیدن به آنها تلاش میکنید احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

۳-افرادی که دور و بر شما زندگی میکنند تاثیر زیادی در مسیر زندگی شما خواهند داشت.سعی کنید اطرافتان را با آدم های انرژی مثبت که دید خوبی به زندگی دارند پر کنید،تا در مقابل شما هم فردی انرژی مثبت باشید و به سمت خوشبختی حرکت کنید.وقت گذراندن با انسانهای ناامید شما را هم ناامید و بی انگیزه میکند.

۴-یکی از راز های خوشبختی که بسیار اهمیت دارد این است که اگر موضوعی مطابق میل و خواسته شما پیش نرفت افسوس نخورید و به جای آن فکر کنید تا راه دیگری پیدا کنید.

افراد خوشبخت و شاد وقتی با مشکلات رو به رو میشوند خود را نمیبازند و به دنبال راه های جدید میگردند.

۵-برای خودتان وقت بگذارید.لیستی از کارهایی که شما را خوشحال میکند و باعث افزایش انرژی در شما میشود تهیه کنید.

ورزش کنید،خودتان را به یک ناهار خوشمزه دعوت کنید،به ظاهرتان اهمیت بدهید این کارها باعث تقویت روحیه شما خواهد شد.

۶-راز خوشبختی در آن است که روزانه اهدافتان را بنویسید و دقایقی را صرف فکر کرد درباره آنها کنید و خودتان را در موقعیتی که آرزو دارید به آن برسید تصور کنید.

۷-حفظ سلامتی و اهمیت به تندرستی یک راز خوشبختی است.ورزش یک  راه‌ شناخته ‌شده برای تولید اندورفین در بدن است که شادی را در شما ایجاد میکند.همچنین داشتن اضافه وزن و یا لاغری زیاد و نخوردن غذاهای مفید ممکن است تاثیرات منفی روی شما داشته باشد.

۸-شکرگزاری را فراموش نکنید.زمانی که فردی محبتی در حق شما میکند با تشکر کردن احساس خوبی را در طرف مقابل ایجاد میکنید و او انگیزه پیدا میکند که در موقعیت های دیگر نیز به شما کمک کند.

شکرگزاری کردن از خداوند بابت نعمت هایی که به ما داده است باعث افزایش نعمت خواهد شد.

۹-نمونه ای دیگر از راز خوشبختی این است که منتظر نمانید تا دیگران شما را خوشبخت کنند،خودتان برای خوشبختی تلاش کنید.

همچنین به دنبال خوشبختی در راه های پر پیچ و خم و رسیدن به آن در آینده بسیار دور نباشید،خوشبختی لذت بردن از همین اتفاقات و خوشحالی های کوچک است.

۱۰-مرحله آخر این است که درک کنید شما شایسته خوشبختی هستید.افرادی که باور دارندلیقات خوشبخت شدن را ندارند در نتیجه ناامید میشوند و تلاشی هم برای اهدافشان نمیکنند.

در صورت لزوم هر روز به خودتان یادآوری کنید که شما شایسته رسیدن به خوشبختی و اتفاقات خوب را دارید.

 

راه های دیگر راز خوشبختی

 

۱-از مقایسه کردن دست بردارید:

از مقایسه کردن خودتان با انسانهایی که موقعیت بهتری نسبت به شما دارند دست بردارید،این کار باعث میشود اعتماد بنفستان نابود شود.البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که مقایسه کردن خودتان با کسانی که از شما پایین تر هستند نیز باعث غرور بی جا و اعتماد بنفس کاذب در شما میشود.

پس بهترین کار آن است که خودتان را با خودتان مقایسه کنید و پیشرفت ها و موفقیت هایی که کسب میکنید را با گذشته خود مقایسه کنید.

۲-بیشتر گوش کنید:

صحبت کردن مداوم درباره موضوعات مختلف درصد خطاهای شما را افزایش میدهد و ممکن است اشتباه کنید.پس راز خوشبختی در آن است که بیشتر گوش دهید و از تجربیات دیگران استفاده کنید و اطلاعاتتان را بالا ببرید.

۳-وابسته به دیگران نباشید:

نباید خوشبختی و احساس رضایت خود را به دیگران وابسته کنید.وقتی در این شرایط قرار میگیرید اگر هر کدام از آن افراد نباشند و یا رفتارشان تغییر کند دیگر احساس خوشبختی نمیکنیم.

با دیگران وقت بگذرانید و از وجودشان لذت ببرید اما خودتان را به آنها وابسته نکنید که بود و نبودشان و تغییر رفتارشان باعث شود اذیت شوید.

۴-قبول کنید که بعضی چیزها نشدنی هستند:

بعضی از موضوعات درست شدنی نیستند و شما هر اقدامی را هم انجام بدهید باز نشدنی است.

پس به جای تمرکز کردن روی آن موضوعات و از بین رفتن انرژیتان روی موضوعاتی تمرکز کنید که امکان دست یابی به آنها هست.

۵-رفتار صادقانه داشته باشید:

صادق بودن یک راز خوشبختی دیگر است.هر چند که دروغی که میگویید کوچک باشد اما احساس گناه را در شما ایجاد میکند و ترس برملا شدن آن باعث نگرانی در ما میشود.و این اضطراب باعث میشود شادی را نتوانیم کاملا درک کنیم.

۶-به رویاهای بزرگ فکر کنید:

اگر سقف آروزهایتان کوتاه باشد به همان میزان هم رشد خواهید کرد اما اگر آرزوهای بزرگتری داشته باشید قطعا بیشتر تلاش میکنید و به اهدف بزرگتری خواهید رسید و بیشتر احساس خوشبختی میکنید.

۷-گذشت داشته باشید:

وقتی شخصی حرف بدی میزند و باعث ناراحت شدن شما میشود و یا انتقاد نابجایی میکند این نکته را در نظر بگیرید که بعضی اوقات این حرف ها بدون نیت قبلی و بدون فکر زده میشود،اما اگر فکر میکنید آن فرد با نیت خاصی شما را ناراحت کرده است سعیکنید او را ببخشید و فراموش کنید.

زمانی که فرد را نبخشید و فراموش نکنید ذهنتان درگیر میشود و انرژی منفی زیادی در وجودتان شکل میگیرد و در نتیجه تبدیل به تنفر،کینه و انتقام میشود و این احساسات باعث میشود شادی و خوشبختی را درک نکنید.

سخن پایانی

در این مطلب به تعریف خوشبختی پرداختیم و توضیح دادیم که انسان خوشبخت نسبت به خودش و زندگی اش احساس خوبی دارد.

در ادامه نمونه هایی از راز خوشبختی را آوردیم که اگر درست به آنها عمل کنید احساس رضایت و خوشبختی بیشتری خواهید داشت.

ممنونیم که مجموعه های لیدی باس را دنبال میکنید،امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

لینک دانلود مقاله:

درباره راز خوشبختی چیزی شنیده اید؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *